Ve stínu nedávného sebevražedného atentátu v hlavním městě Tuniska se v sobotu odehrálo předávání cen na Kartágském filmovém festivalu. Hlavní ocenění zvané Tanit d'Or převzal marocký režisér Mohammed Mouftakir za snímek L'Orchestre des Aveugles, jak uvedla agentura AFP.

Podle ní se předávání cen, které v divadle v Tunisu uvedl populární egyptský televizní moderátor Bassem Youssef, odehrálo za zvýšených bezpečnostních opatření. V úterý se v Tunisu v autobusu, jenž vezl členy prezidentské ochranky, odpálil sebevražedný atentátník a zabil dvanáct lidí.

Nešlo však o ojedinělý incident, nýbrž o další z řady útoků spáchaných v zemi, kde začaly revoluce takzvaného arabského jara. Začátkem letošního roku v Tunisku džihádisté zabili 59 zahraničních turistů při útocích na národní muzeum a vyhledávané přímořské letovisko.

Během předávání cen Kartágského filmového festvalu nyní tuniský filmař Salma Baccar řekl, že „necítíme takovou radost, na jakou jsme tu zpravidla zvyklí“. Podle něj ale právě podobné festivaly vzdorují těm, kteří za jedinou kulturu považují smrt.

Podle AFP byla ve hře i možnost, že se po úterním útoku zbytek festivalu včetně závěrečného ceremoniálu zruší. Ředitel přehlídky Ibrahim Letaief to ale vyloučil. Podle něj je nutné s podobnými akcemi pokračovat, aby se nevycházelo vstříc strachu, jejž chtějí teroristi šířit.

Kartágský filmový festival, zaměřený na arabskou a africkou kinematografii, se letos konal po šestadvacáté. Soutěžilo zde sedmnáct celovečerních, třináct krátkometrážních a šestnáct dokumentárních filmů.

Další ocenění Tanit d'Argent na přehlídce získal jihoafrický režisér Oliver Hermanus za snímek The Endless River, třetí cenu Tanit de Bronze obdržela tuniská filmařka Leyla Bouzidová za snímek A Peine J'ouvre les Yeux.

Cenu poroty získal snímek Much Loved marockého režiséra Nabila Ayoucheho, který je v Maroku zakázaný.

Související