„Pojmenování podniku po geniálním slovanském technikovi dokumentuje snahu po sblížení a spolupráci mezi všemi slovanskými národy,“ prohlásil při slavnostním ustavení podniku ministr průmyslu poválečné vlády Bohumil Laušman. V padesátých letech ale došlo k rozkolu mezi Sovětským svazem a Jugoslávií a zaměstnancům bylo sděleno, že TESLA je zkratkou z výrazů „technika slaboproudá“. Lidová tvořivost si však zkratku posměšně převedla na „technicky slabé“.

Akciová společnost Telegrafia vznikla v Roztokách roce 1919. Z šedesáti procent ji vlastnil stát. Zbylý podíl byl rozdělen mezi zaměstnance formou akcií, se kterými mohli obchodovat. Protože ale továrna nebyla schopná pokrýt poptávku, od následujícího roku došlo k postupnému začleňování menších podniků pod tuto značku. A v roce 1922 se firma přestěhovala do nového areálu významného východočeského města, kde měla k dispozici prostorné továrny i ubytovny pro zaměstnance, původně určené pro obuvnický průmysl.

Čím častěji jsem míjel budovu bývalého výrobního areálu, tím více ve mně rostla touha ji navštívit. Dlouho jsem se potuloval kolem a přemýšlel, jak a kudy do ní a zda to vůbec má cenu.

Když několik budov majitel areálu přestal pronajímat jako sklady, garáže, dílny a zkušebny, za plotem se přestala objevovat auta a kdosi strhl cedulku s kontaktem na bezpečnostní agenturu, bylo mi jasné, že přišel můj čas.

Kniha

Katka Havlíková, DiverZant: URBEX.cz – Krása zániku

(Ukázka je z kapitoly Odkaz legendární značky)

2015, Paseka, 208 stran, 499 korun

Kvůli rostoucí konkurenci na poli spotřební elektroniky se vedení Telegrafie rozhodlo pro podnikání v nově vznikajícím oboru radiotelegrafie. Firma za pár let v této oblasti předstihla několik západoevropských zemí s několikaletou tradicí v oboru.

Do výroby však nepříznivě zasáhla ekonomická krize ve třicátých letech 20. století a následně i okupace nacistickým Německem. Během války musela část podniku převzít nucenou výrobu pro německé elektrotechnické závodní firmy. Vojenská výroba však přinesla i pozitiva. V roce 1941 se zde začaly vyrábět i obrazovky a elektronky pro radary.

S koncem války přišlo znárodnění soukromých podniků. Posledního prosince roku 1945 byla Telegrafia a. s. na základě dekretu prezidenta republiky znárodněna a včleněna do nově založeného národního podniku Tesla.

Skrz hustý nálet a mříže ve sklepním okénku jsem spatřil uvnitř na zdi nápis „Byli jsme tu“. To byl jasný signál, že je pro mě někde připravená cestička.

Plot byl rezavý a na vrchu natažený ostnatý drát na jednom místě viditelně prověšený, jak ho překonával už kdosi přede mnou.

Název Tesla byl původně a oficiálně inspirován jménem slavného amerického vynálezce a objevitele srbského původu – Nikoly Tesly. Ten dokonce strávil jeden semestr studiem na Karlově univerzitě v Praze. Slavnostní ustavení podniku, který vznikl znárodněním šestnácti samostatných firem, proběhlo v roce 1946 za účasti důležitých osobností Sovětského svazu.

V bývalé Telegrafii se výroba orientovala hlavně na vojenskou elektrotechniku. Největší pozornost byla věnována radiolokaci. Vyráběly se zde přístroje pro řízení leteckého provozu i lodní radary pro říční a příbřežní dopravu. Zatímco vojenská výroba se dále rozvíjela, výroba spotřební techniky pomalu ustupovala. Přestaly se vyrábět magnetofony, televizory i počítače.

Netrvalo dlouho a našel jsem vysklené přízemní okénko, schované před zraky zvědavců za parovodním potrubím. Vlezl jsem jím dovnitř a ocitl se na nefunkčních záchodcích. Tak začala moje první návštěva továrny.

Kanceláře s ponechanými svazky dokumentů a nákresů výrobků až z období první republiky, reklamní plakáty Škody 120 i plakáty s popovými idoly osmdesátých let, diskety, staré počítače. To vše a nejen to jsem objevoval v liduprázdných místnostech, kterými jsem potichu a opatrně procházel.

Na oknech stály květináče s uschlými květinami. Jako kontrast k nim rostl uprostřed výrobní haly dvoumetrový strom, zavlažovaný dešťovou vodou, pronikající dovnitř děravou střechou. Ale nejvíc mě fascinovaly fantastické obrazce všech odstínů barev v jídelně, které dokáže letitou plísní vymalovat jen příroda.

Po roce 1989 se rozpadl trh Rady vzájemné hospodářské pomoci a jednotlivé části Tesly se osamostatnily. Kvůli celosvětovému poklesu vojenské výroby musela bývalá Telegrafia bojovat o místo na trhu. Krátce nato továrna představila nový letištní radiolokátor, který plně splňoval mezinárodní předpisy. V roce 1993 dokonce firma předvedla říční radiolokátor s barevným zobrazením, který jako jediný získal certifikaci pro plavbu po západoevropských řekách i po řekách ruských.

S přílivem zahraniční spotřební elektroniky domácí výroba postupně upadala, až byla ukončena úplně a jednotlivé závody zanikly. Uzavření se nevyhnulo ani areálu bývalé Telegrafie. O výrobky domácí značky nebyl zájem. Dnes několik zahraničních firem vlastní licenci na užívání značky TESLA, pod kterou do Čech dováží výrobky vyrobené převážně v asijských velkotovárnách.

Postupem času si vandalové a zloději vytvářeli nové a nové vstupy do všech budov areálu a správce nebo majitel objektu jako protihráč znovu a znovu zadělával rozbitá okna dřevěnými deskami a vykopnuté dveře kusy starého nábytku. Sám jsem starou továrnu během pár let navštívil několikrát a během každé své návštěvy jsem se dostal do jiných místností a do jiných prostor, kde na mě čekala další překvapení.