Těžiště evropských diskusí o migraci se posunuje do oblastí, které za klíčové a důležité považuje také Česko. Na okraj úterního jednání evropských ministrů, kteří připravovali čtvrteční a páteční summit Evropské unie, to řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek.

"Je to samozřejmě zachování Schengenu a také redukce či zmírnění migračního proudu, který do Evropy přichází," připomněl náměstek. Praha také klade důraz na obnovu kontroly na vnější hranici EU. Návrh, kterým má být zřízena evropská pohraniční stráž, by v úterý odpoledne měla představit Evropská komise. Český premiér Bohuslav Sobotka už záměr uvítal.

Šrámek v úterý v Bruselu připomněl také potřebu zřídit fungující hotspoty k registraci a prvnímu rozhodování o tom, kdo má nárok na azyl.

Hostpoty jsou koncept, o kterém se v EU mluví řadu měsíců, stále však nefunguje. Mimochodem také v důsledku toho zatím byly do jiných zemí unie přesunuty jen stovky uchazečů o azyl z celkového dohodnutého počtu 160 tisíc lidí. Hlavní problém je přitom v Řecku, kam přichází nejvíce migrantů.

"...myslím, že ta krize už dosáhla rozměrů, kdy víme, že když mluvíme o obnovení kontroly na vnější hranici EU, tak mluvíme o určitých místech hranice," podotkl Šrámek.

Významná je podle náměstka také funkční návratová politika a případná detence v případě, že by se někdo snažil systém zneužívat. "To jsou věci, které se nám v podstatě do těch závěrů podařilo dostat," poznamenal Šrámek. V rozhovoru připomněl také další důležitou oblast související s migrací, totiž spolupráci se zeměmi, jako je Turecko či Jordánsko nebo Libanon.