Krajský soud v Olomouci vynesl v úterý rozsudek nad osmi členy lihové mafie. Všechny obžalované uznal soud, kterému předsedá Eduard Ondrášek, vinnými z krácení daně. Na kauzu navazují další stíhání, jež tento případ otevřel.

Soud udělil šéfovi skupiny a zlínskému podnikateli Radkovi Březinovi 13 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Březinovi, který je od svého zatčení ve vazbě a který prohlásil, že očekává nejvyšší trest, propadne také majetek včetně vystavených směnek.

Březinův mladší bratr Tomáš, který s policisty začal během vyšetřování spolupracovat, si odsedí čtyři roky ve vězení s ostrahou. „Tomáš Březina popsal roli všech obžalovaných a byl schopen přesně uvést, jaké množství nezdaněného lihu bylo užito,“ vysvětlil předseda senátu Ondrášek důvod, proč soud udělil Tomáši Březinovi nižší trest.

Zbytku organizované skupiny udělil soud šest až dvanáct let vězení a propadnutí majetku. Nejnižší trest udělil soud Tomáši Pantlíkovi kvůli nadržování skupině a skladům lihu v Olomouci. Pantalík dostal pětiletou podmínku. Na místě se dva z odsouzených odvolali, zbytek si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Skupina podle obžaloby čistila během patnáctiletého působení technický líh, z něhož vyráběla alkoholické nápoje a prodávala je bez zdanění. Podle soudu tak okradla stát na daních o rekordních 6,39 miliardy. Soud vyčíslil menší škodu než obžaloba. Nezahrnul do ní trestnou činnost mezi lety 1998 a 2001. Stíhání za toto období zastavil.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Advokát mladšího Tomáše Březiny požaduje pro svého klienta, který se dostal po roce a půl z vazby na kauci 15 milionů korun, snížení trestu ze čtyř let na tři. Podle obhájce je pro mladšího z bratrů Březinových nejvyšším trestem celoživotní ohrožení.

Tomáš Březina výši trestu očekával. "Takhle to je, tak to musím brát. Ale každý den přemýšlím nad negativy, které ti přineslo. Není to nic příjemného a nikomu to nepřeji,“ řekl Tomáš Březina, který bude i nadále vypovídat v dalších přidružených kauzách. „Zavázal jsem se k tomu,“ zakončil.

Obhájce Radka Březiny Filip Opatřil řekl, že výši rozsudku očekávali, ale musí se nejprve poradit s klientem, zda se odvolají. „Myslím si, že rozsudek mohl být uložen nižší,“ řekl Březinův advokát. Sám Březina k rozsudku nic neřekl a od soudu odešel beze slova.

Státní zástupce po vynesení rozsudku prohlásil, že s výší trestu souhlasí a je s ní spokojený. „Nyní ale už mohu prohlásit, že reálně zvažuji případně i odvolání ve prospěch pana obžalovaného Kaláče,“ prohlásil státní zástupce.

Lubomíru Kaláčovi, který proti Radkovi Březinovi začal vypovídat jako první udělil soud devět let vězení, což je o tři roky více, než požadovala obžaloba. Soud mu na rozdíl od Tomáše Březiny nepřisoudil status spolupracujícího kvůli rozporům v jeho výpovědích.

„Bez jeho prvotní výpovědi by se celá záležitost nerozjela s takovou rychlostí. Byl to ten první kamínek, který ze skupiny vypadl a umožnil orgánům začít stíhat obžalované. Nebyl však tak vysoko, aby mohl podávat všechny důležité informace,“ řekl při odůvodnění předseda soudního senátu Eduard Ondrášek, který také zdůraznil, že tato skupina neměla nic společného s jedovatým metanolem. „Nic takového nedělali a byli by pravděpodobně první, kteří by to přerušili, protože je to poškodilo,“ řekl Ondrášek.

Skrýval se v kotelně v hromadě hoblin. Našel ho pes

Případ postihuje přibližně patnáctileté období, během něhož skupina čistila technický líh a používala jej k výrobě alkoholických nápojů, které dále prodávala bez danění.

Dlouho se také spekulovalo o tom, že skupině kolem Březiny pomáhal někdo z celní správy, což se v půlce prosince potvrdilo. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil 11 celníků, kteří nedbalým vykonáváním své práce pomáhali Březinovi v tom, aby mohl tak dlouho pokračovat v nelegálním podnikání.

Státní zástupce Roman Kafka, který měl tehdy případ metanolové kauzy na starost, vzpomíná: "Ve Zlíně jsme po Radku Březinovi pátrali celý den a později se ukázalo, že jediné místo, kde může být, byl hotel Lázně Kostelec u Zlína," říká Kafka a dál vypráví o tom, jak procházeli celý hotel, pokoj po pokoji, a vyslýchali Březinovy příbuzné, kteří tvrdili, že Radek Březina v objektu není.

"Ale pak jsme šli snad už do poslední místnosti, což byla kotelna ve sklepě, kde byla hromada hoblin, které do kotle přiváděl takový velký šnek," pokračuje Kafka. Do místnosti vstoupil s kolegou a dvěma policisty a psovodem se psem, který začal štěkat. Během sekundy se z hromady hoblin zvedla postava, která se vyřítila na Kafku.

"To mě trochu vyděsilo a začal jsem křičet: Stůj! Kdo jsi? Kdo jsi? On odpověděl: Radek Březina. Skočil na něj pes a my jej zatkli. Pak jsem se ho ptal, proč tohle dělá, když je ve velkých uvozovkách stíhaný pouze za hospodářskou trestnou činnost, a on mi suverénně odpověděl: Zkusit jsem to musel," uzavírá vyprávění Kafka.