Policie před Vánoci obvinila šéfa Národní demokracie Adama B. Bartoše a jeho spolustraníka Ladislava Zemánka kvůli textu na ceduli, který dali k hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Hrob a místo, kde byla Hrůzová o Velikonocích roku 1899 zavražděna, oba navštívili během loňských velikonočních svátků. Jak uvedla úterní Mladá fronta Dnes, trestní oznámení za protižidovsky laděný text na ně podal Michal Doležel, který je v Brně radním za politické hnutí Žít Brno.

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková v úterý pouze potvrdila, že policie v této věci zahájila úkony trestního řízení a obvinila dvě osoby.

Na ceduli, kterou Bartoš a Zemánek nechali u hrobu Hrůzové, byla podle deníku fotografie zavražděné dívky a v textu, pod který se oba podepsali, mimo jiné stálo: "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."

Deník uvádí, že podle Doležela čin Bartoše a Zemánka vybízel k rasové nesnášenlivosti a k řešení židovské otázky, což je termín bytostně spjatý s holokaustem.

Za vraždu křesťanky Hrůzové byl nespravedlivě odsouzen obyvatel polenského židovského ghetta Leopold Hilsner. Proti vlně antisemitismu, jež se tehdy vzedmula a jež je známá jako "hilsneriáda", bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk, později první československý prezident. Mimo jiné se snažil vyvrátit domněnku, že Hrůzová se stala obětí rituální vraždy.