Za zásluhy v chemických vědách dostal v úterý v pražském sídle Akademie věd ČR čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského mezinárodně uznávaný chemik Jiří Janata. Patří k nejúspěšnějším českým chemikům v zahraničí, kde pracuje od roku 1966. Působí v americké Atlantě na Georgijském technickém institutu. Informovala o tom Miroslava Kaňková z Akademie věd.

Předseda největší tuzemské výzkumné instituce Jiří Drahoš udělil Janatovi medaili na návrh Vědecké rady AV ČR za vynikající vědecké výsledky a intenzivní spolupráci s českou vědou.

Oblastmi Janatova profesního zájmu jsou chemická elektronika, křemenné mikrováhy a výzkum zaměřený na výrobu a použití atomových kovů. Věnoval se také problematice jaderné energetiky a jaderných zbraní.

Od roku 1990 pravidelně vyhodnocuje žádosti o granty Grantové agentury ČR. V letech 2013 až 2014 pracoval jako specialista Fulbrightova stipendia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Stal se též čestným členem Učené společnosti ČR. Získal řadu ocenění v České republice i Spojených státech.

Rok po absolvování Přírodovědecké fakulty v Praze odjel Janata v roce 1966 na stáž na Michiganskou univerzitu. Poté pracoval ve Velké Británii a vrátil se zpět do Spojených států, kde od roku 1976 až 1991 působil jako profesor na Univerzitě v Salt Lake City.

V 90. letech pracoval jako náměstek ředitele Laboratoře evironmentálních molekulárních věd při Severozápadní národní laboratoři v Richmondu. Do akademické funkce se vrátil v roce 1997, a to na Georgijský technický institut, kde působí doposud.