Velkorozpočtový snímek Star Wars: Síla se probouzí se stal komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob v USA a v Kanadě.

Oznámila to společnost Walt Disney Company, podle níž snímek v úterý zdolal další metu – jeho tržby v zahraničí přesáhly 800 milionů dolarů.

Již ve středu ráno společnost uvedla, že americké tržby nových Star Wars v úterý večer dosáhly 758,2 milionu dolarů a že tak ve středu překonají rekordní hranici 760,5 milionu. Tu roku 2009 stanovil sci-fi snímek Avatar režiséra Jamese Camerona.

Star Wars: Síla se probouzí už celosvětově utržily 1,5 miliardy dolarů. Tři týdny po premiéře jsou již čtvrtým komerčně nejúspěšnějším snímkem všech dob.

Aby měly Star Wars šanci dostat se do čela i tohoto žebříčku, musí utržit 2,8 miliardy, což je historický celosvětový rekord Avataru. Star Wars by k tomu podle analytiků mohl pomoct trh v Číně, kde se film začne hrát v sobotu.

Síla se probouzí je sedmým filmem ve sci-fi sáze, která se datuje 40 let nazpět. Film měl premiéru 16. prosince po obří marketingové kampani a získal takřka bezvýhradně nadšené recenze.

Ve snímku znovu účinkují původní hrdinové Hvězdných válek, herci Harrison Ford, Carrie Fisherová a Mark Hamill. Kromě toho film představuje nové postavy, které se zřejmě objeví i v dalších dvou chystaných epizodách.

Tvůrce ságy Star Wars George Lucas celou sérii prodal společnosti Walt Disney Company roku 2012 za 4,05 miliardy dolarů.

Související