Těsně před nočním projevem Baracka Obamy o stavu Unie, v němž americký prezident vyzdvihl obnovení diplomatických vztahů s Kubou, americká hudební skupina Major Lazer oznámila koncert v Havaně.

Sestava, kterou roku 2008 založili DJové Diplo a Switch, hraje elektronickou hudbu a její hit Lean On je na platformě Spotify nejstreamovanější písní všech dob.

Major Lazer vystoupí 6. března odpoledne v Havaně před budovou amerického velvyslanectví, které se nachází u památníku Joseho Mártiho. Půjde o první koncert známé americké kapely na Kubě od obnovení vzájemných diplomatických styků mezi oběma zeměmi.

„Kuba měla nesmírně silný kulturní vliv na celý svět a zejména na mě, protože jsem vyrůstal na Floridě,“ uvedl DJ a tvář kapely Diplo, který jako producent spolupracoval s Madonnou nebo Justinem Bieberem.

Ve vyjádření popsal, jak Kubu před několika lety navštívil s dvojicí portorikánských hudebníků vystupujících pod názvem Calle 13. „Během těch čtyř dnů mě ohromili Kubánci, hloubka jejich kultury i jejich způsob života,“ dodal Diplo.

Major Lazer chtějí během koncertu na pódium pozvat kubánské hudebníky. Sami očekávají, že na koncert dorazí desítky tisíc lidí, s dalšími se chtějí setkat během dýdžejských workshopů, které na Kubě uspořádají. Tamní vláda tento projekt nazývá „kulturní výměnou“. 

Vystoupení ve spolupráci s kubánskou vládou zorganizovala nadace Musicabana, která v Havaně na začátek května chystá první americko-kubánský hudební festival za posledních třicet let.

Všechna vystoupení na festivalu budou pro Kubánce zdarma. Turisty pořadatelé vyzývají, aby si koupili lístky a na Kubu za koncertem přiletěli.

Na festivalu Musicabana celkově vystoupí okolo pětadvaceti sestav či interpretů. „Zapíšeme se do historie a hudbou vytvoříme bezprecedentní kulturní vazbu mezi Kubou, Spojenými státy a zbytkem světa,“ uvedl pořadatel festivalu Fabien Pisani. Tento v New Yorku usazený čtyřiačtyřicetiletý hudebník a filmař je synem kubánského kytaristy Pabla Milanése.

Barack Obama a kubánský prezident Raúl Castro oznámili obnovení diplomatických vztahů v prosinci 2014. Od té doby na ostrov přiletěli například saxofonista Kenny G, rockeři ZZ Top nebo zpěvačka Rihanna, nikdo z nich tu ale ještě nekoncertoval.

Související