Nejvíc nominací na filmové ceny Český lev získaly snímky Ztraceni v Mnichově a Kobry a užovky. Ve středu to oznámila pořádající Česká filmová a televizní akademie, která vítěze oznámí 5. března v pražském Rudolfinu.

Do nominací na nejlepší film se dostaly snímky Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, Kobry a užovky od Jana Prušinovského, Domácí péče od Slávka Horáka, Fotograf režisérky Ireny Pavláskové a Schmitke mladého Štěpána Altrichtera.

Zelenkova netradiční komedie Ztraceni v Mnichově nasbírala patnáct nominací, Prušinovského Kobry a užovky mají o tři méně. Třetí nejvyšší počet nominací, tedy devět, mají shodně snímek Domácí péče a pohádka Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis.

Nejlepší herečkou se může stát Alena Mihulová za výkon ve filmu Domácí péče, Máša Málková za roli ve snímku Fotograf, dále Tereza Voříšková díky snímku Laputa, Martha Issová za Sedmero krkavců, nebo Jana Plodková za Ztraceni v Mnichově.

Z herců byli na hlavní cenu nominováni Boleslav Polívka za film Domácí péče, Karel Roden za roli ve snímku Fotograf, Hynek Čermák za Gangster Ka, Matěj Hádek za Kobry a užovky a Martin Myšička za Ztraceni v Mnichově.

Cenu Český lev za nejlepší dokumentární film může získat snímek Evangelium podle Brabence, jejž natočil Miroslav Janek, Filmový dobrodruh Karel Zeman od Tomáše Hodana, Mallory režiérky Heleny Třeštíkové, Opři žebřík o nebe od filmařky Jany Ševčíkové nebo Vlna vs. břeh od Martina Štrby.

Novinkou letošního ročníku budou ceny za televizní tvorbu, na něž Česká televize, TV Prima, TV Nova, HBO Europe a TV Barrandov nominovaly díla do tří kategorií.

Slavnostní předávání cen Český lev proběhne 5. března v pražském Rudolfinu, galavečerem bude provázet moderátorka Lucie Výborná.

Nominace na České lvy 2016

 

Nejlepší film

Domácí péče – producent Slávek Horák

Fotograf – producenti Viktor Schwarcz, Irena Pavlásková

Kobry a užovky – producenti Ondřej Zima, Jan Prušinovský

Schmitke – producenti Tomáš Vach, Radim Procházka

Ztraceni v Mnichově – producent David Ondříček

Nejlepší dokumentární film

Evangelium podle Brabence – režie Miroslav Janek – producenti Vít Klusák, Filip Remunda

Filmový dobrodruh Karel Zeman – režie Tomáš Hodan – producent Ondřej Beránek

Mallory – režie Helena Třeštíková – producenti Kateřina Černá, Pavel Strnad

Opři žebřík o nebe – režie Jana Ševčíková – producentka Jana Ševčíková

Vlna vs. břeh – režie Martin Štrba – producentky Zuzana Mistríková, Katarína Štrbová Bieliková, Ľubica Orechovská

Nejlepší režie

Domácí péče – Slávek Horák

Kobry a užovky – Jan Prušinovský

Sedmero krkavců – Alice Nellis

Schmitke – Štěpán Altrichter

Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

Nejlepší ženský výkon v hlavní roli

Domácí péče – Alena Mihulová

Fotograf – Máša Málková

Laputa – Tereza Voříšková

Sedmero krkavců – Martha Issová

Ztraceni v Mnichově – Jana Plodková

Nejlepší mužský výkon v hlavní roli

Domácí péče – Boleslav Polívka

Fotograf – Karel Roden

Gangster Ka – Hynek Čermák

Kobry a užovky – Matěj Hádek

Ztraceni v Mnichově – Martin Myšička

Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli

Domácí péče – Zuzana Kronerová

Domácí péče – Tatiana Vilhelmová

Kobry a užovky – Lucie Žáčková

Sedmero krkavců – Zuzana Bydžovská

Ztraceni v Mnichově – Jitka Schneiderová

Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli

Gangster Ka – Predrag Bjelac

Kobry a užovky – Kryštof Hádek

Padesátka – Jiří Schmitzer

Ztraceni v Mnichově – Tomáš Bambušek

Ztraceni v Mnichově – Marek Taclík

Nejlepší scénář

Domácí péče – Slávek Horák

Kobry a užovky – Jaroslav Žváček

Sedmero krkavců – Alice Nellis

Schmitke – Tomáš Končinský, Jan Fusek, Štěpán Altrichter

Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

Nejlepší kamera

Domácí péče – Jan Šťastný

Fotograf – David Ployhar

Kobry a užovky – Petr Koblovský

Schmitke – Cristian Pirjol

Ztraceni v Mnichově – Alexander Šurkala

Nejlepší střih

Domácí péče – Vladimír Barák

Fotograf – Alois Fišárek

Kobry a užovky – Lukáš Opatrný

Schmitke – Philipp Wenning, Andrea Schumacher

Ztraceni v Mnichově – Vladimír Barák

Nejlepší zvuk

Kobry a užovky – Matěj Matuška, Michal Čech

Sedmero krkavců - Jiří Klenka

Schmitke – Cristoph Chevallerie

Vlna vs. břeh – Radim Hladík ml.

Ztraceni v Mnichově – Michal Holubec

Nejlepší hudba

Fotograf - Jiří Chlumecký

Sedmero krkavců – Vašo Patejdl

Schmitke – Johannes Repka

Wilsonov – Michal Novinski

Ztraceni v Mnichově – Matouš Hejl

Nejlepší filmová scénografie

Kobry a užovky – Jan Novotný

Sedmero krkavců - Ondřej Mašek, Peter Čanecký

Schmitke – Barbora Kačena

Wilsonov - Martin Kurel

Ztraceni v Mnichově – Ondřej Nekvasil

Nejlepší kostýmy

Fotograf – Jaroslava Pecharová

Kobry a užovky – Ivan Stekla

Sedmero krkavců – Kateřina Štefková

Wilsonov – Katarína Štrbová Bieliková

Ztraceni v Mnichově – Vladimíra Fomínová

Nejlepší masky

Kobry a užovky – Lukáš Král

Padesátka - Jana Dopitová

Sedmero krkavců - Juraj Steiner

Wilsonov – Jana Radilová

Ztraceni v Mnichově – Jana Bílková

Mimořádný počin v oblasti audiovize

Autobazar Monte Carlo

Interaktivní internetová stránka urbex.cz

Kancelář Blaník - III. série internetového seriálu

Projekt Čistíme svět fantazie

Přínos České televize k posílení domácí tvorby v roce 2015

Zlatá 60. II

Nejlepší TV film nebo minisérie

Americké Dopisy (Česká televize), režie: Jaroslav Brabec

Jan Hus (Česká televize), režie: Jiří Svoboda

Korunní princ (Česká televize), režie: Karel Janák

Případ pro exorcistu (Česká televize), režie: Jan Hřebejk

Správnej dres (Česká televize), režie: Stanislav Sládeček

Nejlepší dramatický TV seriál

Atentát (TV Nova), režie: Petr Nikolaev, Jiří Chlumský

Doktor Martin (Česká televize), režie: Petr Zahrádka

Labyrint (Česká televize), režie: Jiří Strach

Mamon (HBO Europe), režie: Vladimír Michálek

Policie Modrava (TV Nova), režie: Jaroslav Soukup

Přístav (TV Prima), režie: Jana Rezková, Jaromír Polišenský, Ján Novák

Stopy života II (TV Barrandov), režie: Tomáš Magnusek

Vinaři II. (TV Prima), režie: Petr Nikolaev, Martin Kopp

Vraždy v kruhu (Česká televize), režie: Ivan Pokorný

Nejlepší dokumentární TV film nebo seriál

Daleko za sluncem (HBO Europe), režie: Olga Špátová

Filmová lázeň (Česká televize), režie: Miroslav Janek

Holky pod zámkem (TV Nova), režie: Jiří Fedurco

LSD made in ČSSR (Česká televize), režie: Pavel Křemen

Moto cestou necestou (TV Prima), režie: Hynek Bernard

Tajemný Černobyl (TV Barrandov), režie: Martin Hlaváček

Výměna manželek (TV Nova), režie: Jana Rezková, ml., Ivana Křenová

Zvláštní znamení touha (Česká televize), režie: Václav Křístek

Cena Magnesia za nejlepší studentský film

Furiant – Ondřej Hudeček

Lesapán – Pavel Soukup

Amanitas – Jakub Šmíd

Táta – Václav Huleš

Happy End – Jan Saska

Nejlepší filmový plakát

Fotograf – Jan Poukar, Jan Saudek

Kobry a užovky – Michal Tilsch (oceněný)

Schmitke – Mariana Dvořáková

Vlna vs. břeh – Gabriel Štrba

Ztraceni v Mnichově – Aleš Najbrt

Cena filmových fanoušků

Kobry a užovky – režie Jan Prušinovský (oceněný)

Související