Před pár lety si písničkářka Ellie Gouldingová získala řadu fanoušků a nadchla kritiky pro své neobvyklé pojetí popu. Sotva začala kariéru, už zpívala na královské svatbě prince Williama.

Tuto sobotu 30. ledna britská zpěvačka vystoupí v pražské O2 aréně, kde představí své nové album – včetně singlu z filmového hitu Padesát odstínů šedi.

Koncert je součástí evropského turné k desce Delirium, která vyšla loni v listopadu. K překvapení kritiků i skalních fanoušků Gouldingová na novém albu opustila svůj jemný a osobitý písničkářský styl. Místo toho natočila čistě popovou desku plnou energických tanečních skladeb, čímž se zařadila mezi řadu dalších mainstreamových zpěvaček.

I přes snahy zaujmout líbivějším stylem však úspěšnost Deliria zatím nepřevyšuje předchozí album Halcyon z roku 2012, se kterým Gouldingová bodovala nejen u kritiků, ale také v britských i amerických hitparádách.

Prvních výraznějších úspěchů Gouldingová dosáhla již po roce 2009, kdy vydala své první EP An Introduction To Ellie Goulding. Krátce poté zvítězila v soutěži společnosti BBC Sound Of 2010 zaměřující se na objevování nových hudebních talentů. Také obdržela cenu kritiků na prestižních anglických Brit Awards.

Oblíbenost mezi britským publikem pak mimo jiné potvrdilo i její účinkování na svatbě prince Williama a Kate Middleton v roce 2011.

Šanci uspět v Brit Awards má Gouldingová i letos, její píseň Love Me Like You Do je nominovaná hned na dvě ceny – za nejlepší britský singl a videoklip.

Skladba je součástí soundtracku k filmovému hitu Padesát odstínů šedi, díky čemuž se stala velmi populární. Jen oficiální verze videoklipu má na YouTube přes 900 milionů zhlédnutí.

Hudbě se Ellie Gouldingová věnuje od devíti let, kdy se učila na klarinet. Ve čtrnácti pak začala hrát na kytaru a krátce nato se pustila do skládání prvních folkových písniček. Od té doby se její styl výrazně posunul.

Na novém albu už Gouldingová kytaru téměř nepotřebuje, což nejspíš ukáže i na pražském koncertě.

Po sobotním vystoupení v Praze Gouldingová zahraje mimo jiné v Miláně, Mnichově či Barceloně, v dubnu se pak vydá na turné po Americe.

Předskakovat Gouldingové na většině evropských koncertů včetně toho pražského bude popová zpěvačka Sara Hartmanová. Dvacetiletá Newyorčanka se před rokem přestěhovala do Berlína, když se rozhodla uspět v hudební kariéře. Emoce i zážitky z nového prostředí pak vyjádřila v písni Monster Lead Me Home, kterou vydala loni v listopadu.

Související