Americký raper Kanye West v noci na pátek vystoupil v newyorské Madison Square Garden, kde se na křest jeho osmého studiového alba The Life of Pablo sešlo zhruba 20 tisíc lidí. Další večer sledovali živě v kinech a v přenosu na službě Tidal, jak uvedla agentura AP.

Pro Westa a jeho rodinu šlo o emocionální okamžik. Poprvé na veřejnosti se zde objevil raperův švagr a bývalý basketbalista Lamar Odom, jenž byl vloni v říjnu hospitalizován v New Yorku poté, co jej policie našla bezvědomého v nevěstinci v Nevadě po předávkování kokainem.

Když nyní West doprovodil Odoma k jeho sedadlu, fanoušci tleskali a provolávali Odomovi slávu.

Kanye West pak z laptopu pustil skladbu Ultra Light Beam, kterou jeho nové – „v podstatě gospelové“, jak sám uvedl – album začíná.

Stejně jako při poslechové premiéře své předchozí desky West písně pouštěl na maximální hlasitost – zaprvé proto, aby více působily, zadruhé tím zamezil návštěvníkům, aby si z nových skladeb pořídili kvalitní pirátskou nahrávku.

Během večera, jejž sponzorovala firma Adidas, West souběžně představil třetí kolekci svého designového oblečení a bot Yeezy. Na molu stáli modelové a modelky, Westova dvouletá dcera tančila s raperovou manželkou Kim Kardashianovou. Představení alba a módní kolekce trvalo přes hodinu.

Podle serveru Billboard.com se služba Tidal kvůli enormnímu zájmu o livestream večera z Madison Square Garden několikrát zhroutila a uživatelé si na Twitteru stěžovali, že se jim Tidal nenačítá. Westův mluvčí ještě během přenosu uvedl, že na Tidal se v jednu chvíli pokoušelo přihlásit 20 milionů lidí. To ale neznamená, že se všem podařilo představení desky zhlédnout. 

Název nové nahrávky West dlouho tajil. Předtím album označoval názvy So Help Me God, Swish nebo Waves, teprve ve čtvrtek na Twitteru uvedl, že deska nakonec ponese název The Life of Pablo.

Podle agentury AFP na sociálních sítích okamžitě vznikla debata, zda tím West naráží na malíře Pabla Picassa. Tomu by napovídal raperův starší výrok z Oxfordské univerzity, kde prohlásil, že kdyby byl malířem, chtěl by být „jako Picasso, nebo ještě slavnější“.

Umělec se ale dříve přirovnal i k Michelangelovi a rovněž oznámil, že roku 2020 chce kandidovat na amerického prezidenta.

Jako další možná vysvětlení názvu nového alba uživatelé na sociálních sítích odkazovali ke kolumbijskému dealerovi drog Pablu Escobarovi nebo k chilskému básníkovi Pablu Nerudovi.

Na albu The Life of Pablo jako hosté účinkují Frank Ocean, Chance the Rapper, zpěvačka Rihanna nebo zpěvák Kirk Franklin. Ten byl přitom v nahrávacím studiu s Westem teprve před dvěma týdny, což podle hudebních publicistů naznačuje, že raper byl s nahrávkou do poslední chvíle nespokojený.

„The Life of Pablo je přesným odrazem toho, jaký je West dnes. Umí přesně vystihnout krásu, zaujmout odvážný postoj, dovede spolupracovat a má ego. Deska překypuje energií,“ napsal po prvním poslechu v Madison Square Garden časopis Vanity Fair. 

Vydání Westovy desky je třetím výrazným momentem v hudebním showbyznysu za nedávnou dobu. Koncem minulého měsíce své dlouho očekávané album Anti vydala zpěvačka Rihanna, tuto sobotu pak Beyoncé uvolnila singl Formation. V neděli budou "showbyznysové žně" pokračovat udílením cen Grammy.

Kanye West je držitelem jedenadvaceti sošek Grammy, má tak na kontě stejný počet cen jako raper Jay-Z. To z nich obou dělá desáté nejoceňovanější interprety v historii Grammy. Westovo předchozí album Yeezus vyšlo roku 2013.

Bývalý šéf firmy Turing Pharmaceuticals Martin Shkreli během čtvrteční noci na Twitteru nabídl, že nahrávku The Life of Pablo koupí za 10 milionů dolarů, pokud mu ji Kanye West prodá s předstihem. Shkreli v prosinci obdobně utratil dva miliony dolarů za jedinou kopii nového alba Wu-Tang Clanu nazvaného Once Upon a Time in Shaolin.