V někdejším rodišti a působišti Hieronyma Bosche, nizozemském městě ’s-Hertogenbosch, v pátek začíná unikátní výstava sedmnácti maleb a devatenácti kreseb tohoto předního holandského malíře. Otevřená pro veřejnost bude od této soboty do 8. května.

Výstava v Het Noordbrabants Museum se jmenuje Vize génia a představuje nově objevená i restaurovaná díla. Jde o největší nizozemskou retrospektivu umělce, od jehož úmrtí v srpnu uplyne 500 let.

Zájem je veliký už teď: vstupenku si podle muzea s předstihem koupilo asi 90 tisíc lidí. Na zahájení je ohlášen i král Willem-Alexander.

Malému muzeu ve městě ’s-Hertogenboschi, kde umělec žil celý svůj život a kde rovněž zemřel, se podařilo takřka nemožné. Muzeum přesvědčilo největší světové instituce, aby mu zapůjčily Boschovy významné obrazy.

Návštěvníci tak na výstavě uvidí například proslulý triptych zvaný Fůra sena. Obraz, který je v majetku madridského muzea Prado, opustil poprvé po 450 letech Španělsko a vydal se nejprve do Rotterdamu, odtud poté do ’s-Hertogenbosche.

Na výstavě, připravované od roku 2001, bude možné vidět též slavný obraz Loď bláznů z pařížského Louvru nebo Lakomcovu smrt z Washingtonu. Jedno z Boschových nejslavnějších děl, Zahrada pozemských rozkoší, na přehlídce chybí.

Návštěvníci nicméně spatří dvě nově objevená Boschova díla, Pekelnou krajinu z belgické soukromé sbírky a Pokušení svatého Antonína z muzea v americkém Kansasu. Jde o obraz, jenž byl původně přisuzován některému z mistrových žáků.

Podle britského listu The Guardian je Boschova retrospektiva v jeho rodišti jednou z nejdůležitějších výstav století. "Není přehnané říct, že v této výstavě Hieronymus Bosch konečně vystoupil ze svých surreálních triptychů a mluví přímo k nám," napsal výtvarný redaktor deníku Jonathan Jones.

Výstava je rovněž počátkem celoročních oslav v tomto středověkém městě v centru Nizozemska, kde se na Boschovu počest uskuteční koncerty, další výstavy a různá představení.

Díky 3D projekci budou moci obyvatelé města a turisté dokonce pozorovat malířova ďábelská stvoření, jak se procházejí v ulicích.

Hieronymus Bosch, vlastním jménem Jheronimus Anthonissoen van Aken, se narodil kolem roku 1450 v malířské rodině. Když se jeho sláva rozšířila, převzal jméno svého rodiště, aby ho bohatí zákazníci mohli snadno nalézt. Zemřel v srpnu 1515 a je pohřben v městské katedrále, jejíž chrliče byly inspirací pro mnohá jeho stvoření.

Jeho vize připomínající noční můry, plné iluzí a halucinací a fantastických stvoření, budily po staletí hrůzu a inspirovaly další umělce.

Související