Americká popová zpěvačka Taylor Swiftová v noci na úterý obdržela cenu Grammy pro nejlepší album roku. Její nahrávka nazvaná 1989 tak potvrdila svůj mimořádný dopad na hudební průmysl.

Desky, na níž se někdejší countryová hvězda posunula k ryze popovému zvuku, se prodalo 1,3 milionu kopií už za první týden v říjnu 2014, kdy vyšla. Celosvětový odbyt alba do února 2016 zatím činí 8,6 milionu kopií.

Swiftová při přebírání ceny vyzdvihla, že je první ženou, která kdy získala hlavní cenu Grammy dvakrát. Povzbudila také všechny začínající hudebnice, aby se nenechaly odradit „těmi, kdo se vám pokusí překazit úspěch, nebo jej budou chtít připsat sami sobě“, jak uvedla.

Swiftová z celkových sedmi nominací na letošních Grammy proměnila tři.

R&B zpěvák Bruno Mars s producentem Markem Ronsonem obdrželi druhou hlavní cenu, tedy tu pro nahrávku roku, za píseň Uptown Funk. Ta jako singl vyšla v listopadu 2014.

Hned první důležitou sošku večera – pro píseň roku – obdržel britský písničkář Ed Sheeran za kompozici Thinking Out Loud. Už v tu chvíli bylo jasné, že favorizovanému kalifornskému raperovi Kendricku Lamarovi se nepodaří zapsat do historie cen Grammy. V kategorii mohl zvítězit jako první raper vůbec.

Lamar, který měl před pondělním večerem jedenáct nominací, nakonec včetně žánrových sošek získal pět cen včetně té pro nejlepší rapové album za desku To Pimp a Butterfly.

Lamar se nicméně postaral o jeden z nejpůsobivějších momentů večera. Na živé vystoupení, při němž zkombinoval skladby The Blacker the Berry a Alright, přišel v okovech a tančil kolem ohně.

Vystoupení Lamar zakončil projekcí mapy Afriky, na níž bylo vyvedeno jméno jeho rodného kalifornského města Compton. Stejně jako v případě Lamarova nominovaného alba šlo o výrazné gesto reflektující nedávnou vlnu násilí na černošských obyvatelích amerických měst. 

Cenu za rockový výkon roku obdržela kapela Alabama Shakes v čele se zpěvačkou a kytaristkou Brittany Howardovou. Sestava, která vznikla roku 2009, byla včetně žánrových sošek oceněna čtyřikrát.

Britská zpěvačka Adele během ceremoniálu naživo zazpívala skladbu All I Ask ze svého nového alba 25. Vystoupení, při němž ji doprovázel jen klavírista, ale provázely potíže se zvukem. „Mikrofony v klavíru spadly dovnitř, proto to znělo falešně,“ vysvětlila později Adele na Twitteru.

Mimo pódium se o největší rozruch večera postarala zpěvačka Rihanna, která na poslední chvíli zrušila své vystoupení kvůli potížím s hlasem.

Svůj okamžik na Grammy prošvihla rovněž zpěvačka Lauryn Hillová. Ta se ukázala na zkoušce, ale už nestihla dorazit na samotný ceremoniál, jak později uvedli pořadatelé.

Lady Gaga složila psychedelicky laděnou poctu zesnulému britskému rockerovi Davidu Bowiemu. Na jeho počest zinscenovala multimediální performanci, kterou se pokusila vystihnout to, jak Bowie posouval hranice popové hudby.

Devětadvacetiletá Gaga, které byl Bowie svými provokacemi v mnoha ohledech vzorem, vystoupila v obleku připomínajícím zpěvákův androgynní vzhled a s vlasy nabarvenými na oranžovo. Na pódiu zkombinovala deset Bowieho hitů – od Space Oddity, Changes a Ziggyho Stardusta přes Suffragette City, Rebel Rebel, Fashion, až po písně Fame, Under Pressure, Let’s Dance a Heroes.

Vystoupení prokládala blikající barevná světla a obrazy promítané na obří plátno. Díky tomuto efektu Gaga v jednu chvíli například po tváři lezl pavouk.

Další poctu Grammy vzdaly nedávno zesnulému kytaristovi a spoluzakladateli kapely Eagles Glennu Freyovi. Zbývající členové sestavy na jeho počest zahráli hit Take It Easy. Ten místo Freye zazpíval spoluautor skladby Jackson Browne.

Stevie Wonder s pěveckou sestavou Pentatonix vzdal poctu Maurici Whiteovi, zesnulému zakladateli funkové kapely Earth, Wind & Fire. Připomněla jej titulní skladba z alba That’s the Way of the World.

Bluesový kytarista Gary Clark Jr. s Chrisem Stapletonem a Bonnie Raittovou zase písní The Thrill is Gone vzpomněli na zesnulého B. B. Kinga.

Poprvé před televizními obrazovkami vystoupili The Hollywood Vampires neboli superskupina tvořená hercem Johnnym Deppem, Alicem Cooperem a Joem Perrym. Společně vzdali poctu zesnulému lídrovi sestavy Motorhead Lemmymu Kilmisterovi.

Chris Stapleton obdržel cenu pro countryové album roku za nahrávku Traveller. Už před hlavním ceremoniálem získal i sošku pro nejlepší sólové countryové vystoupení. „Nikdy jsem o tom ani nesnil, cítím nesmírný vděk,“ uvedl Stapleton.

Kanadský zpěvák The Weeknd, celým jménem Abel Tesfaye, na pódiu sám zazpíval skladbu Can’t Feel My Face. Vzápětí se přidal ke klavíru a cellu, které ho doprovodily v písni In The Night.

John Legend předvedl poctu R&B veteránovi Lionelu Richiemu, jíž se dále zúčastnili Demi Lovatová, Luke Bryan, Tyrese Gibson a Meghan Trainorová. Společně zazpívali úryvky z několika Richieho písní včetně hitů Easy a Hello. Nakonec se k nim na pódiu přidal sám Richie a písňový blok završil skladbou All Night Long.

Letos se Grammy předávaly v 83 kategoriích, pouze osm vítězů ale bylo vyhlášeno během slavnostního ceremoniálu vysílaného po celém světě. Zbylé, takzvané žánrové ceny byly uděleny v menší vedlejší budově.

Grammy mohly získat nahrávky vydané od 1. října 2014 do 30. září 2015, o vítězích svými hlasy rozhodly tisíce členů americké Národní akademie hudebního umění a věd.

Vítězové hlavních cen Grammy 2016

 

Nahrávka roku

Uptown Funk – Mark Ronson feat. Bruno Mars

Album roku

1989 – Taylor Swiftová

Píseň roku

Thinking Out Loud – Ed Sheeran a Amy Wadgeová

Nejlepší nový umělec

Meghan Trainorová

Nejlepší rapové album

To Pimp a Butterfly – Kendrick Lamar

Nejlepší hudební divadlo

Hamilton

Nejlepší countryové album

Traveller – Chris Stapleton

Rockový výkon roku

Don’t Wanna Fight – Alabama Shakes