Technologickou agenturu (TAČR), která ročně přerozděluje na spolupráci vědců a firem kolem tří miliard korun, pravděpodobně povede Petr Očko. Ten se doteď na ministerstvu průmyslu a obchodu věnoval inovacím a rozjezdu fondu pro začínající firmy.

V pátek jej v těsném hlasování – o jeden hlas – zvolila sedmnáctičlenná Rada pro výzkum, vývoj a inovace vedená lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem. Začátkem března bude ještě o volbě rozhodovat vláda. "Je rolí rady, aby dala doporučení vládě. Myslím, že by vláda měla vědět, že jsme dosud byli v TAČR mimořádně úspěšní," poznamenala stávající šéfka agentury Rut Bízková.

S volbou Očka ale nesouhlasí někteří zástupci průmyslu. Kritizují údajný nesoulad s podmínkami volby.

Na post předsedy se hlásilo pět kandidátů, mezi nimi i Bízková nebo profesor a bývalý fotbalový rozhodčí Evžen Amler z Karlovy univerzity. Přestože Bízkovou na obhájení postu nominovalo 58 vědeckých institucí nebo firem, v tajné volbě nakonec zvítězil Očko, za nímž stojí ministerstvo průmyslu a obchodu a Asociace malých a středních podniků.

Bělobrádkova sekce delší dobu hovoří o tom, že chce aplikovaný výzkum, který podporuje Technologická agentura, víc přibližovat právě potřebám průmyslu.

Petr Očko
2002 - vystudoval Vysokou školu ekonomickou obor evropská integrace.
 
2010 - získal doktorát z informační ekonomiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
 
2001-2007 působil na ministerstvu financí například jako poradce náměstka ministra pro oblast finančního trhu nebo koordinátor zavedení eura.
 
2007-2009 ve společnosti Telefónica O2 spravoval evropský fond.
 
2009-2010 byl vrchním ředitelem pro oblast rozpočtů a fondů EU na ministerstvu dopravy.
 
od 2010 je ředitelem sekce fondů EU na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Pokud volbu Očka potvrdí i vláda, nejprve ze všeho si prý vyhodnotí, jak TAČR doteď fungovala, a poté se zaměří na své cíle. "Podpora aplikovaného výzkumu může napomoci rozvoji konkurenceschopnosti České republiky. V tuto chvíli je objem výsledků výzkumu a vývoje využitelných v praxi pouze 11 procent ze všech výsledků," říká Očko. "Chci motivovat všechny strany, které jsou zainteresované ve výzkumu a vývoji - jak soukromou sféru, tak výzkumné organizace, vysoké školy,ústavy Akademie věd, pro to, aby byly výsledky intenzivnější," dodal.

Zároveň chce více komunikovat s úřady, pod které Technologická agentura spadá. Právě to se v poslední době příliš nedařilo a byl to nejspíš i jeden z důvodů, proč Bízková neobhájila svůj post. "Některé rezorty byly tak nespokojeny se spoluprací s Technologickou agenturou, že se chtěly vrátit před dobu, kdy agentura vznikla. Chtějí zpátky své rozpočty, které dříve mívaly. Takže na novém předsedovi bude, aby situaci s rezorty zklidnil. A aby Technologická agentura pokračovala, nikoli aby byla demontována," míní místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda rady Bělobrádek.

Podle Zbyňka Frolíka ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, který je zároveň členem kontrolní rady Technologické agentury, ale instituce fungovala poslední čtyři roky dobře. "Jsme velmi překvapeni, že se paní Bízková nedostala do předsednictva. Je to člověk, který se zasloužil o významný rozvoj Technologické agentury, a který byl vynikajícím manažerem. Přestože měla podporu celé vědecké sféry a agenturu de facto vybudovala, rada to nevzala v potaz," říká za její nominanty Frolík.

Očka uznává jako schopného úředníka ministerstva průmyslu a dopravy. Poukazuje ale na nesoulad s podmínkami volby: "Navrhla jej Asociace malých a středních podniků a ministerstvo, ale pokud mi jsou známy zákonné podmínky, musí ho navrhnout organizace, která reálně výzkum a vývoj dělá."

To však Bělobrádek popírá: "Podle aparátu Rady pro výzkumu, vývoj a inovace je vše v pořádku. Proběhla standardní tajná volba."

Očkova kariéra je spjatá hlavně s ministerstvem průmyslu a obchodu, kde dřív řídil oblast strukturálních fondů z Evropské unie a působil jako poradce náměstka. V roce 2012 si ale krátce vyzkoušel i roli šéfa státní agentury pro podporu podnikání a investic Czechinvest. Tam nastoupil, aby uklidnil situaci po odvolaném řediteli Miroslavu Křížkovi, který se pokoušel převést jednu z hlavních služeb agentury – realitní poradenství – na soukromou firmu.

Rozjezd fondu pro začínající firmy, který má na ministerstvu průmyslu a obchodu na starosti, by prý jeho odchod do Technologické agentury nenarušil. Na práci naváže jeho pětičlenný tým.

Předtím, než v roce 2009 nastoupil na ministerstvo, věnoval se dva roky evropským fondům i ve firmě O2. Přednáší na Masarykově i Karlově univerzitě. Vystudoval informatiku a mezinárodní vztahy na VŠE v Praze a informační ekonomiku na Univerzitě Karlově.

Do předsednictva agentury byl zvolen i Pavel Komárek, který obhajoval svůj post. Členové předsednictva jsou voleni na čtyři roky.