Od pátku je v Drážďanech pro veřejnost znovu otevřené východní křídlo Gemäldegalerie Alte Meister, tedy tamní Obrazárny starých mistrů.

Nyní, kdy začíná oprava západního křídla budovy, se tak obrazy ze slavných sbírek přesunuly do čerstvě opravených prostor. Sbírka je nově rozvěšená za použití jinak barevných stěn a panelů s popisky, než bylo dříve zvyklé, a v prostoru také poprvé funguje klimatizace.

V pátek o tom informovaly Státní umělecké sbírky Drážďany, které obrazárnu provozují.

Nová sbírková prezentace obrazárny v kondenzované formě představuje "malby světové úrovně", jak říkají kurátoři, od pozdního středověku až po dobu osvícenství.

Sbírka je rozvěšena napříč třemi patry podle různých hledisek – někdy jsou tak na jednom místě soustředěny obrazy s podobným námětem, jindy vytvořené v příbuzném slohu či podobnou technikou, další jsou roztříděny podle země vzniku.

V jedné části expozice se tak vedle sebe například nachází díla italských, španělských, holandských, německých, francouzských, britských i švýcarských umělců, kteří všichni vytvářeli portréty či zátiší.

V nové podobě bude sbírka Obrazárny starých mistrů v Drážďanech vystavena do té doby, než proběhne oprava západního křídla budovy. Celkový "grand opening" obrazárny po kompletní rekonstrukci se chystá na rok 2018.

Obrazárna starých mistrů zahrnuje na 750 maleb z 15. až 18. století. V jejích sbírkách se nachází například Giorgioneho Spící Venuše, Cranachův Oltář svaté Kateřiny, Canalettovy veduty Drážďan a dále obrazy od Rubense, Rembrandta, Poussina, Dürera či Holbeina.

Obrazárna sídlí v komplexu drážďanského Zwingeru a zaměřuje se především na díla italské renesance a na holandské malíře 17. století. Sbírky obrazárny ročně zhlédne až půl milionu lidí.