Ve věku šestaosmdesáti let v sobotu zemřel světoznámý rakouský dirigent Nikolaus Harnoncourt, který kdysi vystupoval i v pražském Rudolfinu. Informovaly o tom zahraniční agentury.

"Dne 5. března pokojně v rodinném kruhu zesnul Nikolaus Harnoncourt. Zármutek i vděčnost jsou obrovské. Byla to úžasná spolupráce," stojí v prohlášení jeho rodiny.

V manželství, jak poznamenala televize ORF, hrála hudba významnou roli. Harnoncourtova manželka Alice, jejímž nástrojem byla historická viola da gamba, dlouhé roky vystupovala v rakouském orchestru historických nástrojů Concentus Musicus. Ten její manžel založil.

Harnoncourt, který pravidelně koncertoval, se do ústraní stáhl loni v prosinci. Pro mnohé to byl překvapivý krok. "Moje tělesná síla si žádá, abych další plány odřekl," sdělil dirigent v prosincovém dopisu, kterým se rozloučil s publikem.

Harnoncourt, jenž se narodil v Berlíně, ale mládí prožil v Rakousku, v minulosti působil mimo jiné jako člen Vídeňských symfoniků, vyučoval na salcburské hudební akademii Mozarteum a vystupoval v předních evropských koncertních síních.

Za své dílo byl opakovaně oceňován, mimo jiné získal v roce 2001 Grammy či v roce 2005 prestižní Kjótskou cenu za celoživotní dílo.

Harnoncourta znají i čeští milovníci vážné hudby, a to nejen z rakouských koncertních síní, ale i z Prahy. V roce 2001 byl jednou z hvězd festivalu Pražské jaro, jeho koncert byl tehdy vyprodán.

Související