Herec Stanislav Zindulka v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze obdržel prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Třiaosmdesátiletý člen pražského Činoherního klubu ji převzal za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště. Herecká asociace v sobotu udělila 15 výročních cen.

"Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová," řekl Zindulka.

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považuje to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze.

Prvním, kdo v sobotu večer na jevišti Národního divadla v Praze převzal Thálii, byla členka Západočeského divadla v Chebu Pavla Janiššová. Dostala cenu určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových.

Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byl poctěn dramaturg a divadelní choreograf Petr Weigl, známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl.

Ocenění za celoživotní operní mistrovství převzal basista Dalibor Jedlička, který byl 45 sezon členem souboru Národního divadla. Cenu za celoživotní baletní mistrovství obdržel tanečník Pavel Ždichynec.

Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v oboru opera a muzikál získal muzikálový herec a zpěvák Ladislav Županič, který patří i mezi špičkové dabéry.

Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla byl oceněn Jiří Vyšohlíd, který se uplatňuje v inscenacích královéhradeckého souboru DRAK.

Činoherní Ceny Thálie převzali Zora Valchařová Poulová ze roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů Klicperova divadla Hradec Králové a Radim Madeja za herecký výkon v komorní inscenaci Novecento (1900) v mladoboleslavském divadle.

V operním oboru zazářili Iordanka Derilová, cenu převzala za roli Renaty v opeře Ohnivý anděl v Národním divadle moravskoslezském Ostrava, a Jaroslav Březina, který byl Thálií oceněn za roli Laci Klemeně v opeře Její pastorkyňa v Národním divadle Brno.

V baletním oboru získala cenu Kristýna Němečková za sólo v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms, nastudované Baletem pražského Národního divadla v rámci triptychu Ballettissimo. Za stejnou roli v sobotu odpoledne obdržela Výroční cenu čtenářů portálu Opera Plus. V mužské kategorii zvítězil Viktor Konvalinka za titulní roli v inscenaci Chaplin v Národním divadle moravskoslezském Ostrava.

Muzikálová a operetní porota ocenila Karolínu Gudasovou, která ztvárnila Wendly Bergmanovou v Probuzení jara v plzeňském divadle J. K. Tyla, a Jana Kříže za roli Michala v muzikálu Děti ráje v brněnském Bobycentru.

Moderátorem večera v přímém přenosu České televize a stanice Českého rozhlasu Dvojka byl podesáté plzeňský herec a režisér Antonín Procházka. Ceny Thálie udělila Herecká asociace už potřiadvacáté.

Přehled oceněných umělců

 

Činohra

Ženský výkon: Zora Valchařová Poulová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Klicperovo divadlo, Hradec Králové)

Mužský výkon: Radim Madeja (role Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900), Městské divadlo, Mladá Boleslav)

Opera

Ženský výkon: Jordanka Derilovová (role Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon: Jaroslav Březina (role Laci Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

Ženský výkon: Karolina Gudasová (role Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Mužský výkon: Jan Kříž (role Michala v muzikálu Děti ráje, Bobycentrum, Brno)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

Ženský výkon: Kristýna Němečková (sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo, Národní divadlo, Praha)

Mužský výkon: Viktor Konvalinka (sólový výkon v inscenaci Decadance, Národní divadlo, Praha)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby: Pavla Janiššová, Západočeské divadlo Cheb

 

Ceny za celoživotní dílo

 

Cena Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství: Stanislav Zindulka

Cena Thálie za celoživotní operní mistrovství: Dalibor Jedlička

Cena Thálie za celoživotní taneční mistrovství: Pavel Ždichynec

Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla: Jiří Vyšohlíd, Východočeské loutkové divadlo DRAK

Cena Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta: Ladislav Županič

Zvláštní cena Kolegia 2015: Petr Weigl, filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg

Související