Česko-čínský televizní seriál nazvaný Poslední vízum (Last Visa), založený na příběhu konzula ve Vídni přezdívaného "čínský Oscar Schindler“, by se mohl v Česku vysílat koncem letošního roku. Předtím bude mít premiéru v Číně, producenti jednají i s USA a dalšími evropskými zeměmi.

Z natočeného materiálu vznikne i film, uvedli v pondělí producenti.

Seriál zachycuje pravdivý příběh, byť konzul Cho feng-šan na přání rodiny vystupuje pod jiným jménem. "Čínští diplomati ve Vídni i přes velké politické tlaky udělovali víza Židům, kteří tak mohli odjet do Číny a zachránit si život," popsal Ču Kchaj z firmy Omnijoi Group.

V letech 1936 až 1938, kdy Cho pracoval ve Vídni, vydala tamní ambasáda Židům téměř 5000 víz. Podobně jako Brit Nicholas Winton, který za války zachraňoval české děti, o svých činech ani čínský konzul sám nikomu neřekl. Předobraz seriálového hrdiny zemřel v roce 1997.

Premiéra v Číně je naplánovaná na letošní rok, podle českého producenta Steva Lichtaga by se do Česka mohla dostat na konci letošního nebo na začátku příštího roku. Jednání s jednou z českých televizí jsou podle něj už poměrně daleko, o jakou jde, ale nechtěl zatím uvést.

Jeho firma Twin Star Film vyjednává i s dalšími evropskými zeměmi. Pokud dopadne dobře komunikace s americkou televizí Fox, která chce vidět ještě poslední, dokončenou verzi seriálu, mohlo by se Poslední vízum v USA vysílat v květnu či červnu.

"Materiál má na to, aby se zrodila i filmová verze, na které teď začneme usilovně pracovat," dodal Lichtag.

Seriál se v Česku natáčel více než 100 dní, tedy nejvíce ze všech dosavadních česko-čínských projektů. Účastnilo se ho více než 30 českých herců, kromě češtiny se natáčelo také v čínštině a angličtině.

To přinášelo i mnohé komplikace, řekl herec Jan Révai, který hraje příslušníka SS. "Natáčela se scéna, já jsem mluvil česky a kolegyně čínsky. Mluvíme oba jakoby německy, protože jsme v Rakousku. Ona pronese svůj text v čínštině a já jí na to říkám: 'Á, vidím, že se vaše němčina zlepšila."

Debutem byl film pro českou modelku Kateřinu Sokolovou, hlavní roli ztvárnila Slovenka Natalia Germani. "Bylo to složité natáčení. Začalo zlehka v Praze, finále v Šanghaji trvalo téměř bez přestávky měsíc," uvedla herečka.

Seriál se bude skládat z osmi 150minutových dílů, objeví se v největší čínské televizi CCTV i na kanálu Jiangsu TV, kde by ho mohlo zhlédnout kolem sto milionů diváků. Rozpočet projektu je 140 milionů korun.

Kromě Prahy, která v seriálu představuje Vídeň, se natáčelo také v Plzni, Liberci a Terezíně.

Některé snímky vzniklé v Praze, například romance Jen my víme kde, do Česka lákají stále více čínských turistů. Dříve vzrostl zájem o Česko například mezi korejskými turisty díky seriálu Milenci z Prahy, který se v české metropoli částečně natáčel v roce 2005.