Ve věku 89 let zemřel v pátek bývalý německý ministr zahraničí a předseda liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Hans-Dietrich Genscher. S odvoláním na politikovu kancelář to uvedla agentura DPA. Genscher byl jednou z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v roce 1989 a následného znovusjednocení Německa.

Genscher zemřel v noci na pátek "obklopen svou rodinou" ve svém domě ve Wachtbergu na západě Německa. Podlehl selhání srdce. Genscher dlouhodobě trpěl srdeční arytmií a v minulosti prodělal i nejméně jeden infarkt.

Jako šéf diplomacie Genscher působil v letech 1974 až 1992 v kabinetech Helmuta Schmidta a Helmuta Kohla. Ve své funkci usiloval mimo jiné o prohlubování spolupráce západního Německa se státy východního bloku.

V roce 1989 se podílel i na událostech souvisejících s pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Klíčovou roli pak sehrál hlavně v procesu následného znovusjednocení Německa.

Už ve vládě Willyho Brandta zastával Genscher v letech 1969 až 1974 post ministra vnitra. V letech 1974 až 1985 byl také předsedou FDP.

Jeden z nejslavnějších proslovů ve své kariéře Genscher pronesl 30. září 1989 na balkonu západoněmeckého velvyslanectví v Praze. Asi čtyřem tisícům uprchlíků z tehdejší Německé demokratické republiky (NDR) shromážděným na zahradě Lobkowiczkého paláce toho dne oznámil, že jejich cesta na západ je volná.

"Milí krajané, přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes váš odjezd...," řekl tehdy Genscher před tím, než ho přerušil jásot shromážděných východních Němců.

Sám Genscher v roce 1952 uprchl z NDR přes Západní Berlín do Spolkové republiky Německo.

V roce 1992 se Genscher vzdal vládních úřadů, o rok později opustil i Spolkový sněm a stáhl se do ústraní. Nadále se ale vyjadřoval k aktuálním politickým tématům.

V první reakci na zprávu o úmrtí německá spolková vláda označila Genschera za "velkého státníka". Liberální politik podle mluvčího kabinetu Georga Streitera ovlivnil německé dějiny více než kdokoli jiný a byl "velkým Evropanem a velkým Němcem".

"Svou spolehlivostí a diplomatickým umem" Genscher podle prezidenta Joachima Gaucka získal Německu ve světě důvěru a podpořil "mírovou integraci naší země a našeho kontinentu". "Skláním se s úctou před životním výkonem tohoto velkého liberálního vlastence a Evropana," uvedla kancléřka Angela Merkelová. Podle vicekancléře a předsedy sociální demokracie Sigmara Gabriela v Genscherovi Německo ztratilo "velkého liberála, advokáta porozumění a neustálého sbližování". "Místo v učebnicích dějepisu má jisté," řekl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. "Mírové vyrovnávání zájmů všemi prostředky diplomacie - to byla jeho mise," reagoval na úmrtí bývalý kancléř Gerhard Schröder.

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera byl Genscher "vášnivý homo politicus". Saský premiér a současný předseda Spolkové rady Stanislaw Tillich ho označil za "budovatele německé jednoty", se kterým si řada Němců z východu spojuje "vysoce emocionální chvíle", kdy promlouval z balkónu velvyslanectví Spolkové republiky v Praze.

"Genscher psal dějiny a formoval naši zemi. Vděčíme mu za hodně. Náš smutek nemůže být větší," uvedl v reakci na úmrtí na Twitteru současný předseda FDP Christian Lindner.

"Po Guidovi Westerwellem ztrácíme další naši velkou osobnost," dodal s odkazem na nedávnou smrt bývalého předsedy FDP a německého šéfdiplomata. Expředseda FDP Philipp Rösler ve své reakci vyzdvihl Genscherovy "zásluhy o Německo, o Evropu a o svět".

První kondolence se k pozůstalým i německému lidu dostaly i ze zahraničí. "Jeho odkazem je úkol, abychom nadále pracovali pro evropský mír," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz Genschera stejně jako francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault označil za "přesvědčeného Evropana". Rakouský šéfdiplomat Sebastian Kurz uvedl, že ho "ztráta velkého Evropana" hluboce zasáhla.