Leopoldovu muzeu ve Vídni se podařilo vyřešit letitý spor o pět kreseb rakouského malíře Egona Schieleho.

Muzeum se dohodlo s dědičkou původního židovského majitele kreseb. Tři kresby zůstanou muzeu, dvě si odnese pětadevadesátiletá příbuzná obchodníka Karla Mayländera, uvedla agentura APA.

Dohodu, která vyřešila léta trvající spor, rakouský ministr kultury Josef Ostermayer označil za "šalamounské řešení". Obě strany si podle něj mohou zachovat tvář.

Za tři kresby, které zůstanou muzeu, dědička původních majitelů žádné další finanční odškodnění nedostane, uvedl ministr.

Vídeňský židovský obchodník a sběratel umění Karl Mayländer byl v roce 1941 deportován do Lodže, kde posléze zahynul. Schieleho díla předtím ale daroval své životní družce, která je po válce prodala. Přesné okolnosti darování a prodeje jsou nejasné.

Nezávislá komise se před časem usnesla, že by kresby měly být vráceny dědicům původního majitele, neboť ten se jich zbavil pod nátlakem.

Složitost sporu tkvěla v tom, že kresby se dostaly do majetku soukromého vídeňského Leopoldova muzea. Pokud by byly ve vlastnictví státní výstavní instituce, vrátily by se Mayländerově dědičce Evě Zirklové už v roce 2010, kdy komise rozhodla.

"Leželo mi na srdci, aby se dědička vrácení obrazů ještě dožila," uvedla zástupkyně rakouské židovské obce Erika Jakubovitsová.

Dvě kresby z let 1910 a 1915, které si Zirklová mohla sama vybrat, se dostanou do USA, kde žena žije. Podle listu Der Standard se hodnota všech pěti kreseb pohybuje kolem pěti milionů eur, v přepočtu zhruba 135 milionů korun.

Rakouský malíř Egon Schiele patřil vedle Gustava Klimta a Oskara Kokoschky k hlavním představitelům vídeňské moderny. Často pobýval také v Českém Krumlově, odkud pocházela jeho matka.

Související