3 miliardy Kč

pojišťovny letos pravděpodobně zaplatí za lázeňskou péči. Jde o stejnou částku jako před pěti lety, kdy začaly výdaje na lázeňství výrazně klesat kvůli škrtům ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). V roce 2013 pojišťovny zaplatily za lázně jen 1,5 miliardy korun. Od roku 2011 do 2013 kvůli změnám v legislativě ubylo na 50 procent přenocování a ještě více klesl počet lidí, kteří do lázní přijeli. Od roku 2014 výdaje zase rostou. Současná vláda navíc některé Hegerovy změny zrušila. Nejvýznamněji se projevilo zrušení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici, který se týkal i lázní. Šlo o 60, později 100 korun denně. Do lázní se začali vracet hlavně ti, kdo na ně měli nárok, ale nemohli si je dovolit.

Tři Hegerovy změny

Škrty ministra Hegera v Nečasově vládě přinesly tři zásadní změny.1. Všechny pobyty byly zkráceny o týden, často z měsíce na 21 dní. To se projevilo až čtvrtinovým výpadkem pobytových dnů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru