Vítězi 68. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se stali korejský klavírista Jinhyung Park a trumpetista Huw Morgan z Velké Británie.

Laureáti převzali ceny v neděli dopoledne tradičně v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice.

Nositelé prvních cen získali odměnu 200 tisíc korun a představí se na honorovaném vystoupení na následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.

Dvacetiletý Jinhyung Park byl nejmladším účastníkem soutěže klavíristů. Na druhém místě skončil Marek Kozák a získal Cenu Nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka soutěže. Čestné uznání v oboru trubka obdržel japonský hudebník Maki Curuta.

O soutěž mladých hudebníků, která začala 9. května oborem klavír, byl velký zájem. Na YouTube.com zhlédlo první den soutěže obě finálová kola téměř 4500 uživatelů.

Vystoupení finalistů v Rudolfinu bylo vyprodané. Interprety doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Petra Altrichtera.

Do 68. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se letos přihlásilo 57 trumpetistů a 62 klavíristů. Celkem dorazilo 202 přihlášek. Loni se přihlásilo rekordních 412 kandidátů z celého světa, rok předtím to bylo 295 účastníků.

Jedním z důvodů nižšího zájmu jsou podle pořadatelů více než dvě desítky klavírních soutěží pořádaných letos po celém světě Světovou federací mezinárodních hudebních soutěží.

Do klavírní soutěže Pražského jara přišly přihlášky ze 16 zemí. Soutěžní komise rozhodla, že do prvního kola postupují všichni přihlášení.

Ve druhém kole soutěže tradičně zněly skladby napsané na objednávku Pražského jara. V případě klavíru to letos byla skladba Kejklíř od Adama Skoumala. Předsedou poroty byl Ian Fountain z Británie.

Soutěž Pražského jara v oboru trubka byla jednou z pouhých dvou trubkových soutěží, které letos pořádá Světová federace mezinárodních hudebních soutěží. Tomu odpovídá i 132 přihlášek ze 30 zemí.

Předsedou poroty oboru trubka byl Vladimír Rejlek, povinnou skladbu pro druhé kolo na objednávku Pražského jara s názvem Introduzione e 11 variazioni per tromba sola složil Jiří Pohnán.

Vítězi loňského ročníku soutěže se stali Korejci Kim Ju-pin v oboru flétna a Kim Sang-jun v oboru klarinet. Příští ročník soutěže je vyhlášen pro obory housle a cembalo.

Související