Ve svých teprve sedmadvaceti letech již nesmírně úspěšný kanadský režisér Xavier Dolan představil svůj pátý film na festivalu v Cannes – a mávl rukou nad kritiky, kteří jeho snímek odmítli, píše agentura AFP.

Ve filmu nazvaném Juste la fin du monde účinkují oscarová herečka Marion Cotillardová, poslední Bond girl Léa Seydouxová, Vincent Cassel známý z Černé labutě nebo Gaspard Ulliel, jenž na sebe nedávno upozornil rolí ve filmu Saint Laurent o slavném designérovi.

Snímek vypráví o úspěšném gay spisovateli, který se po dvanácti letech vrací do rodného města, aby svým odcizeným rodičům oznámil, že umírá.

Seydouxová hraje spisovatelovu rebelskou mladší sestru, Cassel ztvárnil šikanujícího bratra a Cotillardová bratrovu trpící manželku. Všichni se setkávají u výstřední postavy zvané jednoduše Matka, kterou hraje Nathalie Bayeová a jež synovi stále neodpustila, že odešel z domova.

Rodinné setkání brzy přeroste v hysterickou rvačkou, přičemž hádky mezi Seydouxovou a Casselem režisér natočil v extrémně širokoúhlých záběrech. Snímek tak podle agentury AFP představuje především portrét dysfunkční rodiny.

Ještě než ale Juste la fin du monde mělo premiéru na festivalu v Cannes, odsoudili ho kritici. Britský deník Daily Telegraph napsal, že film představuje „zcela pekelný závod v tom, kdo koho překřičí“, a francouzský časopis Première snímek zhodnotil jako nudný.

Film přesto má své zastánce a režisér Dolan o něm mluví jako o svém doposud nejlepším dílu. „Některé filmy se dočkají vřelého přijetí, jiné ne,“ pokrčil rameny Dolan. „Moc mi na tom nesejde, protože jde o můj nejlepší film. To by si člověk samozřejmě měl myslet vždy, posouvat se v kariéře dál a investovat tolik času a energie jen do něčeho, co považuje za lepší než cokoliv předešlého,“ vysvětlil.

Dolan je na největším filmovém festivalu pravidelným hostem od roku 2009, kdy tu debutoval se snímkem Zabil jsem svou matku. V něm také sám účinkoval.

Kritici a publikum pak ocenili především jeho dva roky staré drama Mami!, které vyprávělo o problematickém dospívajícím chlapci a jeho nevyzpytatelné matce. Snímek se v soutěži podělil o třetí místo s francouzským veteránem Jeanem-Lucem Godardem.

Léa Seydouxová na festivalu před třemi roky získala Zlatou palmu s filmem Život Adele, naposledy účinkovala v nejnovější bondovce Spectre. S Dolanem prý chtěla dlouho spolupracovat.

„Takových režisérů mnoho není. Má svůj způsob, jak pracuje s herci. Je neuvěřitelně přesný, asi proto, že také sám hraje,“ uvedla.

Marion Cotillardová, jež získala Oscara za životopisný film Edith Piaf, ve své roli nezvykle mnoho mluví. Její postava je přitom plachá, koktavá a vždy prohlásí něco nevhodného. „Se scénářem jsem zápasila. Na začátku filmu je má postava stydlivá a moc nemluví, ale pak se to v ní zlomí,“ popsala.

Juste la fin du monde je jedním z jedenadvaceti snímků, které na festivalu v Cannes usilují o Zlatou palmu. Ta bude udělena v neděli.

Související