Po nepovedeném loňském pokusu o dvojkoncert se Stingem, který musel být kvůli zdravotním potížím zrušen, se americký písničkář Paul Simon letos opět chystá do Prahy. Vystoupí 17. října v pražské O2 areně.

Vstupenky na koncert v cenách od 1790 až 2390 korun budou v prodeji od 2. června, uvedla v úterý pořadatelská agentura Live Nation. Podle ní koncertem v České republice začne celé Simonovo evropské turné.

Čtyřiasedmdesátiletý zpěvák, hudebník a textař proslul v šedesátých letech minulého století spolu s Artem Garfunkelem, původně kamarádem ještě ze školy, s nímž založil vokální duo ve stylu tehdy oblíbených Everly Brothers.

První písně složili ještě v 50. letech, znovu se ale dali dohromady v roce 1963, kdy začali vystupovat jako Simon & Garfunkel po kavárnách v newyorské Greenwich Village. Svůj první hit Wednesday Morning, 3 AM vydali na podzim 1964, na stejnojmenném albu se nacházela například dodnes populární píseň Sound of Silence.

Komerčně vzato mělo největší úspěch jejich album Bridge Over Troubled Water z roku 1970. Po něm se ale duo rozpadlo a dva roky nato Simon odstartoval svoji sólovou kariéru deskou, na níž se nacházela například píseň Me and Julio Down by the Schoolyard.

Ještě v sedmdesátých letech Simon vydal úspěšná alba There Goes Rhymin’ Simon nebo Still Crazy After All These Years a také účinkoval ve zřejmě nejznámějším filmu Woodyho Allena Annie Hall. Roku 1981 opět s Artem Garfunkelem odehráli slavný koncert v newyorském Central Parku.

V Simonově tvorbě byl vždy patrný zájem o hudbu z cizích končin. Písničkáře fascinovalo reggae či hudba z Jižní Afriky, což se naplno projevilo roku 1986 na slavné desce Graceland, kterou Simon v dobách apartheidu natočil s tamními hudebníky. Roku 1990 na albu The Rhythm of the Saints pro změnu pracoval s brazilskými vlivy.

V poslední dekádě Simon vydal sólovou desku Surprise, kterou mu produkoval Brian Eno, či naposledy roku 2011 nahrávku So Beautiful or So What.

Roku 1990 Paul Simon přijel do Československa, kde se stal oficiálním pozorovatelem prvních tuzemských demokratických voleb. Před dvěma lety zpěvák na letišti v irském Dublinu odhalil tapiserii českého výtvarníka žijícího v USA Petra Síse, kterou zaplatili členové irské kapely U2.

Související