Obraz španělského malíře Pabla Picassa nazvaný Sedící žena byl v úterý v Londýně vydražen za 43,2 milionu liber, což je v přepočtu zhruba 1,5 miliardy korun.

Podle aukční síně Sotheby's jde o nejdražší umělecké dílo, jaké bylo v britské metropoli prodáno za posledních pět let. Informoval o tom španělský deník El País.

Obraz Sedící žena, který se naposledy dražil před 43 lety, se nyní stal i jedním z dosud nejdráže prodaných kubistických pláten.

Mezi obrazy tohoto výtvarného směru, za něž kupec v aukci zaplatil rekordní sumy, dominuje právě Pablo Picasso.

Jeho Alžírské ženy jsou i nejdražším obrazem, jaký se kdy v aukci prodal.

Loni v květnu se toto kubistické plátno z roku 1955 vydražilo v newyorské aukční síni Christie's za 179,4 milionu dolarů, v přepočtu asi 4,3 miliardy korun.

Představitelé kubismu, za jehož zakladatele jsou považováni Picasso s Georgesem Braquem, rozkládají zobrazované objekty na jednoduché geometrické tvary (především krychle – latinsky cubus). U zrodu tohoto směru byl Picassův obraz z roku 1907 Avignonské slečny, na němž autor zobrazil pět nahých prostitutek z ulice Avinyó v Barceloně.

Asi nejslavnějším Picassovým dílem je černobílé plátno z roku 1937 Guernica, vykreslující v apokalyptických symbolech hrůzy války. Picasso jím reagoval na zničení stejnojmenné baskické obce bombardováním za španělské občanské války.

Související