Detektivové ze speciálního týmu Kobra obvinili pět lidí z praní špinavých peněz. Obvinění souvisí s kauzou fiktivních obchodů s nanodisky, v níž už je stíháno devět lidí kvůli daňovým podvodům téměř za 200 milionů korun. V sobotu to řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Jde o jednu z prvních kauz, kterou speciální tým pro boj s daňovou kriminalitou začal před dvěma lety vyšetřovat. Celkem v ní policie tedy stíhá čtrnáct lidí.

Skupina devíti obviněných předstírala obchody s nanodisky, které jsou teprve ve fázi výzkumu a nejsou na trhu. Podle vyšetřovatelů vytvořili účelovou síť čtyř obchodních firem a předstírali vývoz zboží na Kypr. Pak po státu žádali vrácení daně téměř 200 milionů korun, z toho se jim podařilo získat zhruba 50 milionů. Většině z nich hrozí za krácení daní až deset let vězení.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Peníze měly být podle Ibeheje kvůli zatajení ihned rozděleny na částky v řádech milionů či stovek tisíc a vyvedeny na několik různých bankovních účtů. "Z nich pak měly být vybírány v hotovosti či posílány na další bankovní účty," doplnil Ibehej. Podle policistů tak nově obvinění chtěli zahladit stopy po trestné činnosti. Pětici za to hrozí až osm let vězení. Obvinění těchto lidí je podle Ibeheje jedním z posledních procesních úkonů, které museli policisté udělat před dokončením případu.

Tato kauza je prvním zásahem Kobry - speciálního týmu složeného ze zhruba stovky odborníků z finanční správy, celní správy a policie, které dříve pracovaly samostatně. Speciální tým není samostatnou institucí, nemá vlastní budovy a ani zaměstnance. Kobra vznikla v polovině června 2014 a o fiktivních obchodech s nanodisky informovala o měsíc později. Za dva roky fungování zabránila daňovým únikům zhruba za pět miliard korun. Inspirací pro vznik týmu bylo Slovensko, kde stejný systém funguje od roku 2012.