Letošní jarní aukční sezona výtvarného umění v Česku byla nejúspěšnější v novodobé historii. Sběratelé za první pololetí utratili na trhu s uměním přibližně 570 milionů korun, čímž o 20 milionů korun překonali rekord jarní sezony roku 2013. Loni v pololetí činil celkový obrat 480 milionů korun. Vyplývá to z předběžných odhadů serveru Artplus, který se trhu s uměním věnuje.

Nárůst je podle serveru vysvětlitelný silně konkurenčním prostředím a zkvalitňující se nabídkou. Desítka nejdražších děl vyšla nové majitele v součtu a po započítání aukčních provizí na 101 milionů korun, loni to bylo 78 milionů korun.

Desítku nejdražších děl tentokrát vede Josef Čapek s malbou V červnu a částkou 17,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Byl to dosud nejdráž prodaný Čapkův obraz v Česku. Velkoformátový olej V červnu pochází z roku 1938 a zobrazuje slunečnou krajinu s oblíbeným autorovým tématem dětského světa. Čapkova krajina měla vyvolávací cenu devět milionů. Na obraz přihazovalo pět dražitelů, kteří vyhnali cenu ještě o pět milionů výš.

V jarním žebříčku jsou i letos tradičně zastoupeni Emil Filla, Jan Zrzavý a Václav Špála. Letos jim ale sekundují výrazné prodeje děl Rudolfa Kremličky a Otakara Kubína. Vzestup poválečné moderny pak v první desítce odráží dva významné prodeje děl Mikuláše Medka.

Medkův bezejmenný obraz z roku 1949 byl na květnové aukci Galerie Kodl nabízen za vyvolávací cenu 7,8 milionu a během dražby vystoupal až na 10,2 milionu korun. O pár dní později byl další Medkův obraz s názvem Festival kruhu z roku 1962 na červnové aukci 1. Art Consulting vydražen za 5,546 milionu korun včetně přirážky.

Nejlépe se v prvním pololetí dařilo opět Galerii Kodl, která měla v Top 10 čtyři nejdráž prodaná díla. Se dvěma díly se do desítky zapsala síň European Arts, po jednom dílu prodaly aukční síně 1. Art Consulting, Galerie Art Praha, Arthouse Hejtmánek a Galerie Ustar.

Rekord domácího aukčního trhu drží čtyři roky obraz Františka Kupky Tvar modré prodaný včetně provize za 57,42 milionu korun.