Americká herečka Zoe Saldana se v posledních letech proslavila rolemi v akčních filmech, kde si vůči svým nepřátelům – lidem ani mimozemšťanům – nebere servítky.

Osmatřicetiletá hvězda snímků Avatar, Strážci galaxie nebo nové série Star Trek není o nic zdrženlivější v životě. Naposledy se Saldana opřela do veterána startrekovské série George Takeie a anglického romanopisce Anthonyho Horowitze, píše agentura AFP.

Takei minulý týden zkritizoval nový film Star Trek: Do neznáma. V něm je postava Hikaru Sulua, kterého kdysi hrával právě Takei, poprvé přiznaně homosexuální orientace. Zoe Saldana na Takeiovu kritiku opáčila, že by měl herec otevřít oči.

“Myslím, že je osobně pořád příliš svázaný s postavou, kterou vytvořil, a že by měl najít hranici mezi svým soukromým životem a touto rolí,” říká herečka.

Takei, jenž v minulosti sám provedl coming-out, na Facebooku uvedl, že ho představa takzvaných LGBT orientovaných postav v novém Star Treku těší. Podle něj ale scenáristé Simon Pegg a Doug Jung udělali chybu, když změnili sexuální orientaci jedné z již existujících postav.

Scenárista Pegg stejně jak nynější představitel Hikaru Sulua, herec John Cho, si za svým rozhodnutím stojí. Na Takeiovu kritiku ale nikdo z nich nereagoval tak silně jako Zoe Saldana. Tu prý Takeiovy výroky přímo urazily.

“Možná ta postava takhle nevypadala, když ji Takei hrál, ale je to naše rozhodnutí,” dodala Zoe Saldana, která ve Star Treku po herečce Nichelle Nicholsové sama přebrala postavy Nyoty Uhury.

“Je to alternativní svět, ve kterém je Uhura možná lesba, a třeba právě proto jí nevyjde vztah se Spockem. Pokud to tak dopadne, myslíte, že Nichelle Nicholsová veřejně vystoupí a odsoudí celou ságu?” ptá se herečka.

Zoe Saldana se narodila ve Spojených státech do portorikánsko-dominikánské rodiny. Vyrůstala v New Yorku, ale když jí bylo deset, otec zahynul při autonehodě a dívka se stěhovala do Dominikánské republiky.

Zprvu se chtěla věnovat baletu. Teprve když se vrátila do Spojených států, jako teenagerka začala hrát a koncem 90. let už dostávala první televizní role.

V minulé dekádě se objevila ve více než tuctu filmů, například v původních Pirátech z Karibiku z roku 2003 nebo v o rok mladším snímku Stevena Spielberga nazvaném Terminál. Tam příznačně hrála fanynku ságy Star Trek.

Přelom ale nastal, teprve když herečce režisér J. J. Abrams nabídl roli v prvním dílu nového Star Treku z roku 2009.

Od té doby Zoe Saldana zkoumala neprobádané končiny galaxie také jako příslušnice kmene Na’vi s modrou pletí – to když ve snímku Avatar režiséra Jamese Camerona ztvárnila postavu Neytiri – nebo coby zelená mimozemská vražedkyně Gamora v marvelovském filmu Strážci galaxie.

Ještě v jednom případě ale Saldana měnila barvu pleti. Letos ztvárnila roli afroamerické zpěvačky Niny Simone ve snímku Nina – a musela čelit kritice, že si kvůli tomu prý ztmavila pleť.

“Neexistuje jen jeden způsob, jak je člověk černý,” řekla tehdy Saldana, matka dvou rok a půl starých dětí, časopisu Allur. “Nic o mně nevíte. Jsem černá. Vychovávám dva černé kluky. Ať vás už nikdy nenapadne mě takhle urazit,” dodala.

Podle agentury AFP Zoe Saldana o předsudcích v Hollywoodu hovoří otevřeně – ať se to týká homosexuální postavy ve Star Treku, sexismu, rasismu či ageismu.

Ve snímku Star Trek: Do neznáma, který má v Americe premiéru tento týden a za měsíc vstoupí do českých kin, Zoe Saldana účinkuje spolu se svým britským přítelem Idrisem Elbou. Ten vloni sám musel čelit kontroverzi, když se na jeho adresu vyjádřil Anthony Horowitz, britský autor nových románů o Jamesi Bondovi.

Horowitz tehdy prohlásil, že na to, aby v příštích filmech ztvárnil Jamese Bonda, Idris Elba “příliš vypadá jako z ulice”.

Zoe Saldana tento incident v nynějším rozhovoru s agenturou AFP sama připomíná. “Jak může být někdo takový ignorant a tohle prohlásit? Měl radši říct, že podle něj James Bond nemůže být černý. To bych respektovala víc,” tvrdí herečka.

V novém Star Treku hraje Zoe Saldana potřetí stejnou postavu – a také její další sci-fi role mají budoucnost. Příští rok do kin vstoupí pokračování Strážců galaxie a stejně tak režisér James Cameron chystá pokračování Avatara.

Související