Rozměrnou skleněnou plastiku, která je trojrozměrnou simulací pohybu v prostoru a čase, představili její autoři v nákupním centru v Praze.

Plastiku navrhl designér Maxim Velčovský. Vyrobila ji česká sklářská firma Lasvit, kde Velčovský několik let působí jako umělecký ředitel.

Světelná instalace nazvaná Vortex je více než 12 metrů široká, sedm metrů vysoká a tvoří ji téměř 700 skleněných komponentů. Ty jsou vyrobeny z ručně foukaného hutního skla.

Dílo je zavěšené v pražském domě Myslbek, postaveném v polovině 90. let v proluce mezi Ovocným trhem a ulicí Na Příkopech. Často je zmiňovan jako jedna z kontroverzních porevolučních novostaveb v historickém centru.

"Název Vortex znamená vír a vyjadřuje, že se v samotném centru domu setkávají dvě energie – ta z Ovocného trhu, mírnější, přicházející ze Starého Města, a ta z Příkopů, plná turistů a nakupujících. Energie se potkávají a plastika by měla vyjadřovat jejich prolnutí a výsledný soulad," řekl Velčovský.

S nabídkou na vytvoření díla ho oslovili architekti ze studia CMC Architects, kteří projektovali rekonstrukci interiéru Myslbeku. Výslednému dílu předcházelo dlouhé období výpočtů a počítačových simulací, které zaručily bezpečnost závěsné plastiky a také třeba to, aby se jednotlivé skleněné trubky nedotýkaly, a tedy nepoškodily navzájem.

Obrovská instalace tvořená spirálovitě stočenou kovovou trubkou, na níž jsou připevněny zhruba půlmetrové skleněné trubky, je barevně nasvětlena a zavěšena od stropu centrálního prostoru.

Skleněný objekt vyrobila firma Lasvit známá skleněnými plastikami a svítidly, která dodává do celého světa. Její produkce spojuje tradiční české sklářské umění s moderními technologiemi a designy.

Do zahraničí míří 96 procent produkce, podle Hospodářských novin měla společnost v roce 2014 tržby přibližně 45 milionů dolarů, v přepočtu asi 1,1 miliardy korun. Lasvit vyrábí rozměrné a luxusní lustry pro asijský a arabský trh, ale také mnohé poháry a ceny pro světové sportovní události. Naposledy to byly trofeje pro letošního vítěze cyklistického závodu Tour de France.

S výrobou trofejí a cen má bohaté zkušenosti. Trofej od Lasvitu získali třeba Rafael Nadal nebo Andy Murray, vítězové prestižní tenisové exhibice v Abú Zabí. Lasvit vyrobil i skleněnou trofej ve tvaru pochodně pro české medailisty ze zimních olympijských her v Soči i skleněné filmové ceny Český lev. Firma Lasvit získala také četná ocenění v oblasti designu.