Film Anthropoid, vyprávějící o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, získá podporu od ministerstva obrany ve výši 12 milionů korun. Úřad chce britsko-český snímek využít k propagaci Česka a české armády.

Před každým uvedením filmu by se v tuzemských kinech měl promítat půlminutový spot o české armádě.

Ministerstvo obrany dále získá možnost pustit historický film vojákům i v misích, kostýmy hlavních herců pak dostane Vojenský historický ústav. V úterý to oznámil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

O smlouvě, kterou chce ministerstvo uzavřít s firmou Lucky Man Films, jež se na natáčení snímku podílela, bude ve středu informována vláda.

"Vzhledem k významu atentátu na Heydricha pro české, evropské, ale i světové dějiny a závazkům vůči vojákům československé armády, kteří neváhali obětovat za svobodu naší vlasti své životy, se ministerstvo obrany rozhodlo podpořit filmový projekt Anthropoid a spojit s ním svoji propagaci, a to i za účelem podpory náborů do armády," poznamenal mluvčí Medek.

Úřad věří, že díky spolupráci s filmaři se v Česku i ve světě podaří ukázat českou historii a hrdinství československých vojáků.

"Všechny obdobné doposud uvedené snímky vždy vyvolaly obrovskou vlnu zájmu o dané téma a celkové vyznění filmu je schopné významnou měrou ovlivnit vnímání ČR jako země, která se aktivně zapojila do protinacistického odboje," míní Medek.

V minulosti podle něj ministerstvo obrany stejnou částkou podpořilo také film Tobruk.

Předmětem zakázky pro Lucky Man Films má být propagace České republiky a národního odboje. Ministerstvo by tak mělo být prezentováno jako partner filmu a získá licenci na vybrané ukázky z filmu třeba pro výstavy Vojenského historického ústavu.

Do jeho sbírek budou předány rekvizity a kostýmy šité pro herce, včetně kostýmů hlavních postav Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše nebo uniformy Heydricha.

Ministerstvo obrany dále obdrží licence na speciální projekce Anthropoidu pro vojáky na posádkách a v misích.

Právě firma Lucky Man Films pak pro českou armádu vyrobí půlminutový spot propagující českou armádu, který bude promítán před každým uvedením filmu v Česku.

Snímek britského režiséra Seana Ellise Anthropoid se natáčel od července do září 2015 v Česku. Vznikl podle skutečných historických událostí, vyrobila jej společnost LD Entertainment producenta Mickeyho Liddella.

Dalšími producenty jsou Pete Shilaimon a za českou stranu David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films. Světovou premiéru měl snímek na nedávném festivalu v Karlových Varech, v USA bude poprvé uveden 12. srpna.

Související