S písní Creep, svým prvním singlem z roku 1992, britská kapela Radiohead získala pověst antihrdinů rockové hudby. Poté co tuto skladbu dlouho odmítali hrát, s ní tento týden Radiohead završili koncert ve vyprodané newyorské Madison Square Garden, popisuje agentura AFP.

"Takhle to prý chodí v showbyznysu. Kdo by to byl řekl," pokrčil rameny zpěvák Thom Yorke po druhém přídavku, než na pódiu zablikala světla a kytarista Jonny Greenwood začal hrát právě skladbu Creep.

Píseň o sebepochybovačném muži, který se snaží najít cestu k dívkám, si s kapelou zpívaly tisíce lidí v publiku.

Sestavu původem z britského Oxfordu, která do té doby hrála v univerzitních klubech, skladba Creep katapultovala na velká mezinárodní pódia. Radiohead ale sláva zhořkla – měli pocit, že fanoušci na jejich koncerty přicházejí právě kvůli této písni, a tak ji dlouhé roky nehráli.

Počínaje albem OK Computer z roku 1997 se kapela vydala experimentálnějším směrem. Udržela si temný charakter svého zvuku, ale víc pracovala s elektronickými efekty a netradiční stavbou písní.

Teď však Radiohead píseň Creep do repertoáru vrátili. Na současné evropské šňůře ji zahráli na koncertech v Paříži i v červnu na festivalu Primavera Sound v Barceloně.

Coververzi písně Creep roku 2008 na americké přehlídce Coachella zahrál také dnes již nežijící hudebník Prince. Se svolením Radiohead se záznam vystoupení objevil na internetu v době Princovy letošní smrti.

Na koncertě tento týden v newyorské Madison Square Garden Radiohead využili dvou bubeníků. Vystoupení začali skladbou Burn The Witch, která pochází z jejich letošního alba A Moon Shaped Pool.

Zpěvák Yorke, známý svým aktivistickým bojem proti globálnímu oteplování či celosvětové chudobě, se také na newyorském koncertě letmo otřel o politiku. V souvislosti s nedávným děním a teroristickými útoky v Evropě prohlásil, že by nejraději "usnul a nikdy se neprobudil", jak pravil. "Skutečnost je ale taková, že se všichni musíme probudit," řekl Yorke za potlesku publika.

Jak připomíná agentura AFP, Radiohead jsou momentálně na svém prvním turné po téměř čtyřech letech. V jeho rámci odehráli samostatné koncerty v šesti městech: Amsterdamu, Londýně, Paříži, New Yorku, Los Angeles a Mexiku. Kromě toho vystoupili na několika festivalech.

V srpnu Radiohead čekají další koncerty v USA a v Japonsku, v Evropě už budou hrát jen jednou – 11. září vystoupí v Berlíně na festivalu Lollapalooza.

Související