V roce 2017 by Praha mohla na kulturních grantech rozdat o 50 milionů víc než v předchozích letech. Dohromady by šlo o částku 350 milionů korun, řekl radní Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici.

Na vyšší dotaci by dosáhlo mimo jiné šest významných kulturních akcí. Víc financí by bylo určeno také na literaturu.

Rozpočet hlavního města budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně na konci roku.

Vyšší podporu by si podle Wolfa zasloužil mezinárodní filmový festival Febiofest, dále Pražské jaro, přehlídky United Islands a Signal, festival nového cirkusu a divadla Letní Letná či Designblok. "Jde o významné akce, které propagují hlavní město a dělají mu dobré jméno," uvedl radní.

Wolf už v březnu navrhl, aby tyto vybrané akce magistrát do budoucna podporoval přímo z rozpočtu.

První podpory už se pořadatelé těchto konkrétních přehlídek dočkali – město jim skrze organizaci Prague City Tourism poskytlo 15 milionů korun na marketing a propagaci.

Pokud by se Wolfovi podařilo zvýšení grantů na kulturu prosadit, pomohlo by to také organizátorům literárních akcí a nakladatelům knih týkajících se Prahy.

Grantová komise, která o podpoře literatury rozhoduje, by podle Wolfa mohla dostat zhruba pět milionů korun navíc. Celkem by měla k dispozici okolo deseti milionů.

Proti výši letošních dotací pražského magistrátu na literaturu se na přelomu roku ohradili zástupci cen Magnesia Litera, Festivalu spisovatelů Praha, veletrhu Svět knihy, dále členové Asociace spisovatelů nebo různá nakladatelství. V otevřeném dopise magistrátu připomněli, že z 300 milionů korun, které město v roce 2016 vynaloží na kulturu, jde na literaturu jen necelých šest milionů.

Konkrétní parametry rozpočtu hlavního města budou známy v září, kdy rada k tomuto tématu uspořádá výjezdní zasedání.

Praha ročně hospodaří s více než 50 miliardami korun. Kromě kulturních grantů organizátory kulturních akcí podporuje také formou partnerství.

Související