Hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu, takzvaného Zlatého leoparda, letos získala bulharská režisérka Ralica Petrovová. Porotu zaujala svým prvním celovečerním filmem Godless.

Snímek, jenž vznikl v bulharsko-dánsko-francouzské koprodukci, sleduje osud zdravotní sestry. Ta krade doklady dementních pacientů a se svým přítelem, automechanikem, je prodává zkorumpovanému policistovi na černý trh.

Jde o portrét bulharského podsvětí, v němž není prostor pro lásku, jen depresi, korupci a misantropii, poznamenal v recenzi filmu oborový časopis Variety. Prostředí, v němž se snímek odehrává, autor článku popsal jako postkomunistický svět, kde se nic nezměnilo.

"Neexistuje nic jako představa o lepších časech: není ani ve vzdálené minulosti, jako když tu stará žena nostalgicky vzpomíná na svou radost při nacistické invazi, a není ani v komunistické éře, kdy společnost ničily strach a korupce," píše Variety.

Festivalová porota vedená mexickým režisérem Arturem Ripsteinem se na vítězi jednomyslně shodla. "Tím byla tato kategorie výjimečná," poznamenal Ripstein.

Drama Godless během sobotního slavnostního večera zabodovalo také v hereckých kategoriích – cenu získala hlavní představitelka Irena Ivanovová.

Zvláštní ocenění poroty obdržel rumunský film Inimi Cicatrizate (Zjizvená srdce) režiséra Radua Judeho, jehož předchozí snímek Aferim! vznikal v české koprodukci a získal cenu za režii na loňském festivalu Berlinale.

Devětatřicetiletý Jude tentokrát zpracoval stejnojmenný román Maxe Blechera z roku 1937 sledující pacienty s tuberkulózou, kteří si během léčby v sanatoriu snaží utřídit životní priority.

Za režii porota ocenila Portugalce Joaoa Pedra Rodriguese. Ten soutěžil se snímkem O Ornitólogo (Ornitolog).

Jde o převyprávěný příběh františkánského mnicha svatého Antonína z Padovy přesazený do současnosti.

Diváckou cenu obdržel britský režisér Ken Loach se snímkem Já, Daniel Blake. Ten letos získal hlavní cenu na festivalu v Cannes.

Festival v Locarnu trval 11 dnů a promítl 279 filmů. Ze sedmnácti premiér v hlavní soutěži osm natočily režisérky.

Příští rok přehlídka vstoupí do jubilejního 70. ročníku. V minulosti ocenila také české snímky, například v roce 2001 si Zlatého leoparda za video odnesl film režiséra Jana Němce Noční hovory s matkou. V roce 1996 cenu Stříbrný leopard určenou pro mladé filmové tvůrce získal Petr Václav za snímek Marian.