Na první pohled je velmi křehká. Na jevišti i mimo něj. Když ji ale chvíli pozorujete při tréninku v tanečním sále a zvláště pak když se jí po něm začnete vyptávat na takové ty obyčejné lidské věci, jako jsou blízcí lidé či plány do budoucna, přestanete se divit, proč se zrovna tahle dívka z Horních Počernic vypracovala až na primabalerínu nejprestižnějšího baletního domu na světě. Daria Klimentová − evidentně − nic nenechává náhodě. A přesně ví, co nechce.

Před dvěma roky jste ukončila kariéru v Anglickém národním baletu. Co teď děláte?

Učím studenty na The Royal Ballet School při londýnské opeře.

Baví vás učit?

Baví.

Daria Klimentová (45)

◼ Po absolvování pražské konzervatoře dostala jako mimořádný talent okamžitě nabídku z Národního divadla, vyhrála několik prestižních světových soutěží a pak se rozhodla pro angažmá v zahraničí.

◼ Rok tančila v Kapském Městě, tři sezony ve Skotském národním baletu v Glasgow, v roce 1996 se stala sólistkou Anglického národního baletu v Londýně.

◼ Svou skvělou kariéru tady ukončila před dvěma roky, ale baletu se nadále věnuje jako pedagožka na Královské baletní škole a také při master class, které pořádá každé léto v Praze.

◼ Před časem se tady také zúčastnila konkurzu na místo ředitele baletu Národního divadla, neuspěla a dnes to už nechce komentovat.

◼ Do Prahy nicméně stále ráda a často jezdí, její patnáctiletá dcera také plynně mluví česky. S ní a se svým mužem, londýnským divadelním producentem, žije v Londýně.

Kolik máte studentů?

Momentálně 16 dívek. Učím balet, učím variace, repertoár, špičky, pas de deux, rehabilitaci. Když přijdou i kluci, je nás přes třicet.

Jsou dobří?

Jsou skvělí. Úžasný materiál. Jsou to vlastně ty nejlepší talenty z celého světa.

Jak to?

To je takový systém v The Royal Ballet School. Její ředitel jezdí na velké světové soutěže mladých talentů a oslovuje tam vítěze. Jde prostě za nimi a nabídne jim stipendium na londýnské královské škole. Většina neodmítne. Studovat na škole, která má ve světě jedno z nejzvučnějších jmen, je prostě výhra. A my, učitelé, proto můžeme pracovat s nejlepšími talenty.

Je těžké tam získat práci jako pedagog?

Ano, stojí se fronta.

Primabalerína měla přednost?

To nevím, to byste se měla zeptat těch, kdo pořádali konkurz.

Vy jste po letech v roli primabaleríny na první londýnské scéně dělala konkurz?

No jasně, nevím, jak to chodí tady, ale v Anglii se na všechny takovéto posty dělá konkurz.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se