Čínská sociální a komunikační síť Tencent Holdings ve čtvrtek co do tržní hodnoty předstihla konkurenční internetovou společnost Alibaba a stala se nejhodnotnější čínskou technologickou firmou. Hodnota společnosti se po čtvrtečním prudkém růstu jejích akcií dostala také těsně pod úroveň celkově nejhodnotnější čínské firmy, telekomunikační skupiny China Mobile.

Akcie Tencentu na hongkongské burze vzrostly o 5,2 procenta na rekordní maximum, čímž reagovaly na středeční výsledky hospodaření. Zisk ve druhém čtvrtletí vzrostl o 47 procent a tržby díky nárůstu příjmů z her přes mobilní telefony a z reklam se zvýšily o 52 procent.

Provozovatel velmi populární čínské komunikační aplikace WeChat má nyní tržní kapitalizaci zhruba 249 miliard dolarů (5,9 bilionu korun), o tři miliardy dolarů vyšší než Alibaba. Za hodnotou China Mobile zaostává Tencent už jen o zhruba dvě procenta.

Čínskému akciovému trhu v posledních letech dominují firmy z odvětví komunikace a internetu. Je to velký posun oproti minulému desetiletí, kdy na trhu dominovaly banky a průmyslové skupiny, jako je Petrochina. Čína tím kopíruje západní trend. Nejhodnotnějšími světovými firmami se v posledních letech staly americké technologické společnosti Apple, Alphabet s dceřinou firmou Google a Microsoft.

Tencent je nyní ze tří čínských internetových gigantů největší, na Západě je ale známý nejméně. Pozornost světových investorů už přitáhl internetový prodejce Alibaba i společnost Baidu, což je čínská obdoba Googlu. Tencent je čínskou verzí Twitteru a Facebooku a investoři doufají, že se mu stejně jako Facebooku podaří přetavit aktivní uživatele do příjmů, řekli stanici BBC analytici společnosti IG.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru