Muzikál La La Land o milencích, kteří si v Hollywoodu jdou za svými sny, v neděli získal hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Ten místo odborných porot tradičně nechává volit diváky.

La La Land se tak stává raným kandidátem na cenu Oscar pro nejlepší snímek. V minulosti toto ocenění získalo již několik vítězů z Toronta, konkrétně tituly Králova řeč, Milionář z chatrče nebo 12 let v řetězech.

Ve filmu La La Land herci Emma Stoneová a Ryan Gosling sdílejí chaotický, ale poetický život. Jako milenci se z něj snaží urvat co nejvíc, ale přitom si každý dál jde za svým snem v Hollywoodu.

Snímek natočil jedenatřicetiletý scenárista a režisér Damien Chazelle, který na sebe předloni upozornil filmem Whiplash vyprávějícím o snaze jazzového bubeníka dosáhnout dokonalosti. Tento snímek získal tři Oscary.

„Už jen to, že jsem La La Land mohl natočit, je pro mě splněným snem,“ vzkázal Chazelle, jenž se předávání cen v Torontu nemohl zúčastnit. „Jsem nesmírně rád, že si film oblíbilo i festivalové publikum,“ dodal.

Předáním cen skončil 41. ročník torontského festivalu. Ten spolu s přehlídkami v Cannes a Sundance patří k předním filmovým akcím na světě. Letos promítl přes 400 snímků, z nichž mnoho bude usilovat o pozornost také v nadcházející sezoně udílení filmových cen. Ta příští rok vyvrcholí právě Oscary.

Torontský festival letos dále ocenil snímek režiséra Pabla Larraína nazvaný Jackie, jenž vypráví o životě Jacqueline Kennedyové po vraždě jejího manžela a amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Film získal takzvanou Toronto Platform Prize, vítěze vybrala tříčlenná porota – režiséři Brian De Palma a Mahamat-Saleh Haroun a čínská herečka Ziyi Zhang.

Ta o snímku Jackie mluvila v artušovské narážce na hrad Kamelot, neboť stejně se v Americe s obdivem kdysi přezdívalo Bílému domu za časů manželů Kennedyových. Zhangová ve svém projevu též ocenila výkon herečky Natalie Portmanové v roli Jacqueline Kennedyové.

Ještě na začátku torontského festivalu film Jackie neměl amerického distributora. Teď už práva na něj vlastní společnost Fox Searchlight, která v minulosti několikrát dopředu otipovala snímek, jenž pak získal některou z významných cen.

Cenu publika pro nejlepší dokument v Torontu obdržel film I Am Not Your Negro. Režisér Raoul Peck v něm zkoumá, jaké je být Afroameričanem v dnešních Spojených státech.

Poslední cena se udílela v kategorii Midnight Madness. Pod touto hlavičkou torontský festival promítá hororové a různě „divné“ snímky. Ocenění získal titul Free Fire režiséra Bena Wheatleyho, jenž vypráví o dvou skupinách zločinců a pokažené předávce zbraní.

Související