Americký autor elektronické hudby Moby oznámil, že 14. října vydá album nazvané These Systems Are Failing. Moby o desce informoval prostřednictvím dvouminutového environmentálního manifestu, jejž natočil na video a zveřejnil na YouTube.

Ve videoklipu k titulní skladbě za sebou Moby přes parkoviště táhne stojan na mikrofon, aby ho nakonec odvláčel až do přírody a v rychlém sledu záběrů zrekapituloval, co vše je podle něj špatně na současné konzumentské kultuře, popisuje agentura AFP.

Podle ní první dvě skladby z alba připomínají techno zvuk, jímž Moby proslul v 90. letech minulého století, akorát že je v něm nezvykle mnoho kytar a mollových harmonií.

“Pořád se chováme jako naši předci, ženeme se za jídlem, ničíme přírodu, zabíjíme zvířata i jeden druhého, udržujeme při životě systémy, které už dlouho nefungují,” tvrdí Moby ve videomanifestu a s revolučním zápalem dodává: “Tyto systémy nás zabíjí, tyto systémy zabíjí všechno. Tyto systémy selhávají, a proto je nechme selhat!”

Moby své album vydá krátce před veganským festivalem hudby a jídla Circle V, jejž 23. října uspořádá v Los Angeles. Tam tento newyorský rodák žije.

Jeho vystoupení na festivalu bude jedinou letošní příležitostí, jak Mobyho kdekoliv na světě slyšet naživo.

Moby, jenž si tento pseudonym vypůjčil z románu Bílá velryba spisovatele Hermana Melvilla, svého dávného předka, začínal v 80. letech minulého století jako punkový kytarista. Později se z něj stal dýdžej. Jeho alba nazvaného Play se v roce 2000 prodalo přes 10 milionů kopií, desky pojmenované 18 o dva roky později 5 milionů.

Přestože v jeho písních se často opakuje pouze několik vět, Moby do hudby výrazně promítá své názory na svět. V minulosti například propagoval veganství a bil se za práva zvířat nebo za tolerantnější formu křesťanství.

Letos v květnu hudebník vydal knižní životopis Porcelain, jenž se setkal s příznivou odezvou kritiků, dodává agentura AFP.

Související