Kino Lucerna v Praze v úterý zažije premiéru maďarského filmu Rodinné štěstí. Ten vyhrál letošní ročník festivalu v Karlových Varech.

Režisér Szabolcs Hajdu si vedle hlavní ceny Křišťálový glóbus za nejlepší film odvezl také ocenění za nejlepší herecký výkon.

Do běžné distribuce film vstoupí ve čtvrtek.

Scénář Rodinného štěstí vychází z divadelní hry, kterou režisér Hajdu napsal rok před začátkem natáčení a která byla uvedena se stejným obsazením jako pozdější film.

Přestože čtyři ze šesti hlavních rolí ztvárnili režisér a jeho rodina a film se natáčel přímo v jejich bytě, režisér vyvrací, že by šlo o autobiografický příběh.

Hajdu je scenárista, herec, filmový a divadelní režisér. Roku 2000 absolvoval budapešťskou Divadelní a filmovou vysokou školu jako filmový režisér.

V Karlových Varech filmař uspěl už se svým snímkem Bílé dlaně z roku 2006, který po uvedení na festivalu v Cannes získal také Zvláštní cenu poroty Na východ od Západu na 41. ročníku karlovarského festivalu.

Díky natáčení v bytě režiséra a štábu tvořenému z řad jeho studentů z Metropolitní univerzity v Budapešti vznikl snímek Rodinné štěstí za pouhých 5000 eur, v přepočtu 135 tisíc korun. Hajdu ho s nadsázkou označuje za "film s nejmenším rozpočtem na světě".

Související