Proti setkání českých ústavních činitelů s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se ohradilo několik představitelů Číny. Nejprve to byla mluvčí tamějšího ministerstva zahraničí. "Ministr kultury Daniel Herman a další přední čeští politici se setkali se 14. dalajlamou, který v České republice provádí protičínskou separatistickou činnost," řekla ve středu na tiskové konferenci Chua Čchun-jing. "Dalajlama je politický exulant," dodala mluvčí.

Spolu s tím prohlásila, že Čína zaznamenala stanovisko prezidenta Miloše Zemana či premiéra Bohuslava Sobotky (neboli vyjádření čtyř nejvyšších ústavních činitelů), kteří zdůraznili, že česká vláda dodržuje politiku jedné Číny.

Tomu však podle informací Českého rozhlasu předcházela schůzka čínské velvyslankyně s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem. Ten potvrdil Českému rozhlasu, že se spolu na Hradě setkali. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale Kmoníček uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny. "U mě nebyla," odpověděl Kmoníček na otázku, zda byla velvyslankyně na Hradě i v úterý.

Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý vpodvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé - prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor - vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".

Kmoníček podle rozhlasu čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. "Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s ČLR (Čínskou lidovou republikou)," řekl Radiožurnálu.

Běžný postup, tvrdí Zaorálek

Prohlášení Zemana či Sobotky připravilo ministerstvo zahraničí. "Ministerstvo zahraničí téměř vždy, pokud jde o zahraničně-politická témata, připravuje podklady pro jiné státní instituce, jako je Úřad vlády nebo Kancelář prezidenta republiky, případně je jejich přípravou pověřeno. Bylo tomu tak i v případě společného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky k Čínské lidové republice," stojí v tiskové zprávě.

To, že se prohlášení připravovalo v Černínském paláci, uvedl ve středu ráno předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeden z jeho čtyř signatářů. Autorství společného prohlášení přiznal ministerstvu zahraničí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).