Osmaosmdesátiletý Jiří Brady přijal nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. V pondělí to řekl rektor Jaroslav Miller.

Škola svou iniciativou reaguje na aféru s vyznamenáním pro Bradyho, kterého údajně prezident Miloš Zeman vyškrtl ze seznamu oceněných, když se Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Okolnosti předání ocenění od Univerzity Palackého se podle rektora zatím ladí. O ocenění Bradyho, který prošel nacistickými koncentračními tábory, uvažují také představitelé Brna.

Záměr olomouckého rektora vzbudil obrovský ohlas u studentů, absolventů školy i lidí z celé republiky. Dosud jej na sociální síti podpořilo 1700 lidí. Podle Bradyové její muž, který získal ocenění například v Anglii či v Německu, tentokrát doufal, že se tak stane i v České republice. Akademické ocenění označila za velmi důležité. "Ta forma není tak důležitá, je to vyjádření něčeho pozitivního," podotkla manželka Jiřího Bradyho.

Miller již dříve uvedl, že by oceněním muže, který prošel Terezínem i Osvětimí, zachránil čest republiky. Rektor se s ním osobně setkal ještě jako student v Kanadě.

"Pokud byl Hradem opravdu vyškrtnut ze seznamu oceněných 28. 10. z uvedených malicherných příčin, bude Univerzita Palackého v Olomouci poctěna, pokud pan Jiří Brady přijme akademické ocenění z mých rukou. Alespoň bychom zachránili čest České republiky a uctili člověka, jenž pro republiku něco udělal," uvedl na sociální síti rektor, jehož univerzita byla jednou z těch, která vyvěsila ve středu tibetskou vlajku.

Ministři Ťok a Mládek rozhovor neposlouchali

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí při příchodu na jednání vlády potvrdil, že byl svědkem rozhovoru prezidenta Miloše Zemana s ministrem kultury Danielem Hermanem na slovenské ambasádě. V době, kdy jejich debatu sledoval, nepadlo v ní nic o udělování státních vyznamenání či Hermanovu strýci Jiřím Bradym, dodal.

Podle serveru Aktuálně.cz Mládek zároveň vyjádřil lítost nad tím, že se Herman s dalajlamou sešel na oficiální půdě ministerstva kultury.

Ministr průmyslu si nicméně myslí, že Brady by vyznamenání dostat měl. Ze situace, kdy řada politiků kvůli případu nechce přijít na Hrad na oslavy státního svátku 28. října, má pocit "těžkého chucpe". Sám na Hrad dorazí.

"Je to oslava české státnosti, byl by to výraz neúcty k ostatním vyznamenaným a oslavám státního svátku," vysvětlil.

Druhý ze svědků rozhovoru, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), České televizi řekl, že debatě nevěnoval pozornost.

Herman minulý týden uvedl, že ho na ambasádě prezident odrazoval od plánované schůzky s tibetským duchovním dalajlamou. Měl hrozit, že v případě uskutečnění setkání neudělí vyznamenání Hermanovu strýci Bradymu.

Brady v neděli řekl, že mu Hrad 12. října oznámil udělení Řádu T. G. Masaryka. V seznamu, který dostal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) z Hradu ke kontrasignaci den po schůzce Hermana s dalajlamou, k níž došlo minulé úterý, však Bradyho jméno nefigurovalo.

Slovenské velvyslanectví nechce být zatahováno do českých vnitropolitických sporů

Slovenský velvyslanec Peter Weiss při zářijové recepci na ambasádě nebyl svědkem žádného rozhovoru mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) o tibetském duchovním vůdci dalajlamovi ani o státních vyznamenáních.

V pondělí to sdělilo slovenské velvyslanectví.

"V době recepce jsem nebyl svědkem žádného rozhovoru na téma přijetí dalajlamy a udělování státních vyznamenání," uvedl Weiss v tiskovém prohlášení.

Slovenské velvyslanectví také uvedlo, že si nepřeje být zatahováno do českých vnitropolitických sporů a že nebude záležitost dál komentovat.

Bělobrádek: Ocenění Bradyho by situaci zklidnilo

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pondělí na Twitteru uvedl, že udělení řádu strýci ministra kultury Daniela Hermana by pomohlo uklidnit situaci kolem státního svátku 28. října. "Situaci kolem 28. října by zklidnilo, kdyby se prezident rozhodl řád T. G. Masaryka Jiřímu Bradymu udělit. Zaslouží si ho. Sliby se mají plnit," napsal Bělobrádek.

Stejného názoru je předseda sněmovny Jan Hamáček. "Chtěl bych podpořit pana předsedu vlády, který vyzval pana prezidenta, aby situaci vyřešil tím, že udělí panu Bradymu státní vyznamenání. Do té doby, si myslím, není třeba činit nějaké další kroky," řekl Hamáček.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) totiž už v sobotu uvedl, že prezident by se měl zachovat jako státník a Bradyho vyznamenat. Cokoliv jiného by vedlo podle Sobotky k tomu, že z letošního 28. října bude "festival hradní malosti a také typické české rozhádanosti".

Brady by ale o vyznamenání v nastalé situaci zřejmě nestál. "Pokud od svého strýce vím, tak i kdyby se to stalo, tak on už by takovéto vyznamenání nepřijal," řekl Herman v České televizi.

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) v pondělí označila důvody, které vedly k vyškrtnutí Bradyho ze seznamu vyznamenaných, za zavrženíhodné. Podle ní by se sněmovna měla postarat o "nápravu nešťastné ostudy".

"Proto jsem vyzvala vedení Poslanecké sněmovny a všechny poslance, abychom uctili pana Jiřího Bradyho na slavnostním zasedání. Byli jsme to právě my, kteří jsme návrh na propůjčení Řádu T. G. Masaryka Jiřímu Bradymu schválili," uvedla Němcová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud sněmovna setkání s Bradym neuspořádá, navrhuje Němcová, aby se s ním sešli alespoň poslanci, kteří smýšlejí podobně jako ona. "Musí vědět, že si jej rodná země váží a chová jej v úctě," uvedla.

Náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) chce na úterní schůzi rady města navrhnout, aby Bradyho ocenilo alespoň město Brno. Podle Hladíka je neuvěřitelné, že by Brady ocenění na Hradě nedostal. "Pokud ho nedostane, mělo by Brno jako největší město na Bradyho rodné Moravě zvážit udělení nějakého ocenění, ať už čestného občanství, nebo jinou formou," uvedl Hladík. Čestné občanství už ale Brady od Brna nestihne dostat, musí ho udělit zastupitelstvo.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) udělí Jiřímu Bradymu Klíč od obce pražské. Krnáčová o tom informovala na svých internetových stránkách www.adrianakrnacova.cz. "Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze," napsala Krnáčová. 

Brady by měl klíč obdržet ve středu v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Podle Krnáčové by se vyznamenávání osobností českých a československých dějin nemělo stávat předmětem politických bojů, ze kterých je Krnáčové podle jejích slov stydno.

Kvůli aféře kolem Bradyho část politiků odmítla přijít na oficiální oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Už dříve se tak vyslovil například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Naopak ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) nebo ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) s účastí na ceremoniálu počítají. Poslanci KDU-ČSL a ANO se budou o svém postoji ke státnímu svátku radit v úterý.