Ministerstvo kultury bude v roce 2017 zřejmě hospodařit s rozpočtem asi o 870 milionů korun vyšším než letos. Utratit by mělo zhruba 12,6 miliardy korun.

Návrh kapitoly tento týden sněmovní kulturní výbor podpořil beze změn, jak uvedl poslanec Roman Procházka za ANO.

Svým příspěvkovým organizacím hodlá ministerstvo kultury poslat 5,9 miliardy korun, což je meziročně asi o 900 milionů víc. Z této částky půjde miliarda korun – stejně jako letos – na program péče o národní kulturní poklad.

Na záchranu o obnovu kulturních památek by ministerstvo v rozpočtu mělo mít 658 milionů korun, položka by tedy oproti rozpočtu schválenému na letošek vzrostla o 31 milionů.

Skoro o 54 milionů na 742,3 milionu korun by se měl zvýšil objem peněz na kulturní služby a podporu živého umění. Z toho se zhruba z 91,7 milionu na 160 milionů korun zvýší podpora profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů.

Naopak asi o 14,4 milionu klesne rozpočet na kulturní aktivity, má činit 522,3 milionu korun.

Poslanec Procházka uvedl, že v rámci živého umění ministerstvo navýšilo položku podpory profesionálních festivalů ze 45 milionů na 100 milionů korun. Ve sněmovně se v minulých letech debatovalo hlavně o přímé podpoře významných hudebních festivalů.

Zhruba o 60 milionů na 3,37 miliardy se v rozpočtu ministerstva sníží výdaje na církve. Zatímco objem peněz na náhrady za nevydaný majetek v církevních restitucích o něco vzroste a bude činit přes dvě miliardy korun, na 1,3 miliardy korun klesnou příspěvky na podporu činnosti církví.

Související