Čeští vězni budou moci levněji a častěji telefonovat svým blízkým. Nový operátor, který vzešel ze soutěže, výrazně sníží stávající cenu volání a telefonní automaty budou od příštího roku volně přístupné v jednotlivých oddílech věznic. Změny ve čtvrtek představil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, který si od nich slibuje snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích.

"Současný způsob telefonování je velice neefektivní pro Vězeňskou službu i pro vězně. Zejména pro vězněné osoby přináší poměrně značné finanční náklady," řekl Dohnal.

Vězni nyní telefonují na základě svých žádostí v průměru jednou až dvakrát týdně z automatu umístěného ve vyhrazené místnosti, kam je musí dozorce odvést, po celou dobu tam být s nimi a poté je zase doprovodit zpět. Za jeden interval platí odsouzení 15 korun, přičemž u hovorů do mobilních sítí trvá interval minutu a u pevných linek tři minuty.

Minuta volání z věznice bude nově stát dvě koruny a cena bude účtována po vteřinách, takže odsouzení zaplatí jen za dobu, kterou skutečně provolají, nikoliv za každý započatý interval. Budou platit prostřednictvím karty, kterou si koupí a nabijí přímo ve věznici. Pokud jim na ní po propuštění zůstane kredit, operátor jim ho proplatí. Na každé kartě si vězeň předvolí maximálně pět čísel na své blízké, nebude tedy smět telefonovat kamkoliv. Výběr kontaktů bude kontrolovat Vězeňská služba.

"Problém předraženého telefonování byl křiklavý, byl jsem na něj upozorňován ze strany vězňů, všímala si ho ombudsmanka i mezinárodní nevládní organizace," uvedl k tomu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Vězni budou nyní moci zavolat dětem nebo rodičům každý den v době osobního volna. Kvůli bezpečnosti budou všechny hovory vyjma telefonátů advokátům i nadále monitorovány, nově to ale udělá automat. Stát podle Vězeňské služby neponese v souvislosti se změnami žádné náklady, a to ani na pořízení nových přístrojů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dohnal věří tomu, že změněná pravidla přispějí jednak k tomu, že vězni si udrží kontakt s rodinou a možnost mít se po výkonu trestu kam vrátit, jednak ke snížení počtu nelegálně držených mobilů. "Vysoká cena za telefonování je totiž jedním z hlavních motivů pro to, že odsouzení mají potřebu si nezákonným způsobem obstarávat mobilní telefony, které jsou ve věznicích zakázány," vysvětlil.

Vězeňská služba loni za mřížemi odhalila přes 300 mobilů. Lidé se je snaží do věznic propašovat například v tělních otvorech nebo v plenkách dětí, které přijedou na návštěvu. Vězni pak telefony ukrývají třeba v knihách, podrážkách od bot, mycích houbách, násadách od smetáků nebo v plechovkách.

Představené změny ohledně volného přístupu k telefonům se týkají pouze odsouzených, nikoliv vazebně stíhaných obviněných. U nich bude i nadále platit, že telefonování jim musí schválit policie. Část z nich je totiž za mřížemi proto, aby nemohla ovlivňovat svědky.