Mezinárodní hudební festival Pražské jaro příští rok otevřou i zakončí legendy klasické hudby. Zahajovací koncert, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim.

Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století, dirigent Krzysztof Penderecki. 

Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne 45 koncertů. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince.

Přestože Vídeňská filharmonie zavítá na festival posedmé, zahajovat ho bude poprvé. Na provedení erbovní skladby festivalu, Mé vlasti, se hudebníci budou podle ředitele festivalu Romana Bělora intenzivně připravovat. Zařadili ji také na program několika svých koncertů v této sezoně. Zahrají ji například ve Vídni, v Paříži, Kolíně nad Rýnem či v Mnichově. 

Daniel Barenboim si dokonce nechal zaslat videozáznam slavné Kubelíkovy interpretace Mé vlasti z Pražského jara 1990.

V závěru festivalu zazní pod taktovkou Pendereckého jeho slavná symfonie Sedm bran jeruzalémských. Provede ji Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Pražské jaro příští rok připomene také 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho. Představí ho přední italský soubor, který se věnuje autentické interpretaci vokální hudby starých slohů, La Compagnia del Madrigale. Festival se také bude věnovat španělské dramaturgické linii. Vystoupí například hvězda španělského flamenka, zpěvačka Rocío Márquezová, která nabídne písně na texty Federica Garcíi Lorky.

Festival slibuje i další uznávaná tělesa, například Torontský symfonický orchestr a jeho šéfdirigenta Petera Oundjiana, jenž přehlídku zahajoval před třemi lety. Na jednom ze dvou jejich koncertů zahraje legendární houslista Maxim Vengerov, který se na Pražské jaro vrátí po 18 letech. Vedení festivalu pozvalo také německého dirigenta Thomase Hengelbrocka, který přehlídku zahájil loni. Tentokrát bude řídit Pařížský orchestr.

Na Pražské jaro se po 22 letech vrací i uznávaný interpret staré hudby - William Christie. Dirigovat bude britský Orchestra of the Age of Enlightenment na téma Bach a jeho francouzští současníci.

Související