Přestože americký písničkář Bob Dylan si Nobelovu cenu za literaturu v prosinci nevyzvedne, udělující Švédská akademie nepřestává doufat v Dylanův příjezd do Stockholmu.

V pátek akademie uvedla, že Dylan do švédské metropole pravděpodobně přijede koncertovat na jaře 2017.

Podle agentur AP a AFP to tajemnice akademie Sara Daniusová oznámila ve švédském rozhlasu.

"Sdělil mi to Dylanův manažer. Bude to ideální příležitost, kde by Dylan mohl přednést děkovnou řeč," uvedla Daniusová.

Přednesení projevu ve Stockholmu je jedinou podmínkou, kterou si Švédská akademie klade, aby Nobelovu cenu za literaturu oficiálně udělila. Řeč k přijetí ceny musí být pronesena nejpozději šest měsíců od ceremoniálu, který je naplánován na 10. prosince.

Jinak jsou ale pravidla flexibilní. Dylan může svůj vděk akademii vyjádřit "prostřednictvím přednášky, spontánní debaty, filmu", cokoliv si prý bude přát, řekla Daniusová.

Dylan tuto středu oznámil, že na udílení 10. prosince do Stockholmu nedorazí. "Přeje si, aby cenu mohl převzít osobně, ale kvůli jiným závazkům to prý nebude možné. Zdůraznil, jakou je pro něj udělení ceny poctou," uvedla tajemnice akademie.

Když byla letošní Nobelova cena za literaturu 13. října udělena, pětasedmdesátiletý Dylan se k ní celý den nevyjádřil. Neudělal to dokonce ani následující den během koncertu v Las Vegas.

Teprve po dvou týdnech mlčení zpěvák sdělil, že cenu přijímá. V rozhovoru s britským listem Telegraph pak dodal, že mu zpráva "vyrazila dech" a pocty si velmi cení.

Jak připomíná agentura AFP, udělení Nobelovy ceny za literaturu Dylan nevynechá jako první. Doris Lessingová si ocenění nevyzvedla ze zdravotních důvodů, Harold Pinter proto, že byl v nemocnici. Elfriede Jelineková se roku 2004 omluvila, že nechce vystupovat před početným publikem, svoji přednášku natočila a do Stockholmu pak poslala video.

Související