Z hlasování poroty hudebních publicistů v úterý jako finalisté šestého ročníku cen Vinyla vzešla čtyři alba, tři objevy a stejný počet hudebních počinů.

Také letos jsou nominace ve znamení širokého žánrového rozptylu – držitelem Vinyly se může stát kytarový projekt, experimentální elektronika nebo například retrospektivní kompilace tuzemské písničkářské legendy. 

Hudební publicisté a dramaturgové vyhlásí 12. prosince ještě nominace na ceny Apollo za nejlepší domácí alba roku 2016.

Vítězové cen Vinyla budou oznámeni v pražském Lucerna Music Baru 9. února, ceny Apollo budou následovat o měsíc později – 2. března v pražském Royal – Theater Café v Praze. 

O titul album roku cen Vinyla se letos díky rovnosti bodů uchází čtyři nahrávky. Mezi nimi je kytarové duo Tomáš Palucha (Jan Tomáš a Libor Palucha), které kritiku zaujalo albem Guru, dále emotivní debut These Semi Feelings, They Are Everywhere jednočlenného projektu Dné, experimentální duo Sister / Body s deskou Spells a etablovaní Midi Lidi se svojí poslední nahrávkou Give Masterpiece a Chance!.

Objevem roku může být kyber-popová Zagami Jericho, Orient, kteří kříží synth-pop s post-rockem a dalšími žánry, nebo noiserapoví Ghettoblaster. 

V kategorii počin roku se o vítězství uchází retrospektivní box 8 CD Oldřicha Janoty Ultimate Nothing, průběžný brněnský festival Itch My Hahaha a label Opak Dissu.

O vítězích Vinyly 2016 rozhodne 27 členů poroty, což je o čtyři více než loni. "Každoroční změny by měly zajistit, aby porotu tvořili lidé, kteří scénu skutečně stále aktivně sledují," říká koordinátor Vinyly Pavel Uretšlégr.

Vyhlášení výsledků 9. února bude pod patronací umělecko-partnerské dvojice Marie Bláhovcová a Bohdan Bláhovec. Autorkou obalu výročního vinylu, který slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích a jenž obsahuje po jedné nahrávce od nominovaných v kategoriích deska roku a objev roku, je výtvarnice Eva Koťátková.

Také ceny Apollo se letos konají pošesté. Hudební publicisté prostřednictvím elektronického formuláře vybírají z nahrávek, které v Česku vyšly od 1. listopadu 2015 do 30. listopadu 2016. Udílením cen v Royal-Theater Café bude stejně jako v loňském roce provázet Luděk Staněk.

Vystoupit by mělo všech sedm nominovaných interpretů. Vítěz opět získá 60 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a sošku podle návrhu výtvarníka Maxima Velčovského z díly sochaře Jana Jaroše.

Cenu Apollo za nejlepší domácí album uplynulého roku získala kapela Please The Trees za nahrávku Carp.

Související