Jako barvitá čtvrť, kde není nouze o kontrasty, je v novém průvodci zachycen takzvaný brněnský Bronx. Knihu nazvanou Brnox se spolupracovníky sestavila uznávaná umělkyně Kateřina Šedá.

Jde o výsledek jejího téměř dvouletého seznamování se čtvrtí kolem Cejlu, které se leckdo vyhýbá a jež nese nálepku sociálně vyloučené lokality s početnou romskou komunitou.

"Je to subjektivní pohled a výběr, nikoliv oficiální turistický průvodce," zdůraznila Šedá při úterním křtu knihy.

Kniha, jejíž součástí je mapa a romský kalendář, má 500 stran a nabízí deset tras, každou o deseti zastaveních, plus jeden tip na výlet mimo takzvaný Bronx – ovšem na místa, kam rádi vyrážejí jeho obyvatelé.

Šedá jako spoluautory přizvala odborníky – architekty, přírodovědce, historiky. "Ale autory jsou zároveň také lidé, kteří tam bydlí," doplnila Šedá.

V knize vychází z toho, co sama zjistila či zaslechla v ulicích, bytech a provozovnách v Bronxu, kam – jak připouští – rovněž přicházela s předsudky.

Třeba žlutá „gurmánská“ trasa je v knize věnována hospodám, tradičním receptům, ale třeba také školní jídelně. Oranžová trasa sleduje obchody a služby – včetně zastaváren, kovošrotu, sexshopu či pohřebního ústavu. Další trasy jsou zaměřené na historii, faunu a flóru v Bronxu, děti žijící ve čtvrti nebo znaky vesnického způsobu života.

Kateřinu Šedou zaujalo, že Bronx sousedící s centrem působí chvílemi spíše jako okraj města – v oknech se suší peřiny, lidé posedávají před domy, vycházejí na ulici v pantoflích.

Nebojácní majitelé knihy mohou večer vyrazit na černou trasu s klíčovými slovy "bary, drogy, prostitutky, romantická vycházka".

Cílem průvodce však není dělat z Bronxu lacinou atrakci nebo cíl adrenalinové turistiky. Šedá sledovala i velmi subtilní jevy a témata, třeba dětské sny a přání. S obyvateli čtvrti vedla rozhovory, jejichž mnohdy bizarní úryvky průběžně zveřejňovala na Facebooku.

Kniha přichází i s návrhy řešení dílčích problémů, jako je třeba nedostatek košů a laviček nebo zdemolované poštovní schránky.

Publicista Aleš Palán, spoluautor knihy, věří, že čtenáři se na mnoha místech zasmějí. "Přál bych si však, aby to byl smích, který nebude výsměchem, ale spíše překvapením z nečekaných spojení," uvedl Palán.

Kateřina Šedá je laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jako jedna z mála českých umělkyň se prosadila v zahraničí. Účastnila se přehlídek v Kasselu, Benátkách, Lyonu či Moskvě. Její tvorba se vyznačuje snahou narušit stereotypy chování jednotlivců i komunit. Třeba obyvatele Bedřichovic na Brněnsku přestěhovala nakrátko do Londýna a založila jim nový obecní svátek.