Šestidílná televizní série nazvaná Bohéma od scenáristky Terezy Brdečkové a režiséra Roberta Sedláčka vypráví osudy českých filmových legend i barrandovského studia.

Příběh začíná v období před mnichovskou dohodou a končí v roce 1953. Dramatické osudy hereckých hvězd pod tlakem doby – Vlasty Buriana, Jaroslava Marvana, Oldřicha Nového, Adiny Mandlové nebo Zdeňka Štěpánka – se na obrazovkách České televize poprvé objeví 15. ledna.

"Nazval bych to historickým románem. Konstatuje věci, které jsou tak dramatické a tak hraniční, že to z toho dělá žalující nebo hořce se pošklebující dokument doby," řekl Sedláček, který zaznamenal i režiséry Martina Friče a Otakara Vávru nebo ředitele společnosti Lucernafilm Miloše Havla.

Skutečné postavy tuzemské filmové historie v seriálu ztvárnili Michal Dlouhý, Judit Bárdos, Ondřej Pavelka, Michal Balcar, David Novotný, Petr Stach, Pavel Batěk, Václav Jiráček či Jan Novotný.

Cyklus ukáže, co vše se dělo mimo zraky kamer a jak tenká mohla být hranice mezi bohémským životem ve filmových studiích a smrtí v koncentračním táboře.

"Herci jsou právem vzýváni, protože mají charisma a umí věci vyjádřit ve zkratce. A Bohéma je projekt o tom, že herci jsou lidé jako my, jenom mají jednu vadu – mají talent, kterým se vymykají. A všichni na to dojedou," podotkl Sedláček.

Příkladem toho, jaká dilemata musely veřejně známé osobnosti za druhé světové války řešit, je osud Buriana, kterého v Bohémě ztvárnil Vladimír Javorský.

"Na jedné straně se v Divadle Vlasty Buriana skrývá vysílačka, na druhou chodí Burian do rozhlasu parodovat Beneše a Masaryka a ve své vile pořádá večírky pro prominentní nacisty. Vyberte si. Doba byla složitá a já si myslím, že zrovna Burian nebyl darebák," konstatoval Sedláček, který má s filmovou dobovou stylizací bohaté zkušenosti i díky cyklu České století.

Autorkou scénáře Bohémy je novinářka, spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, dcera významné postavy českého filmu, Jiřího Brdečky, který se podílel na filmech jako Císařův pekař a pekařův císař, Limonádový Joe, Baron Prášil nebo Až přijde kocour.

Bohéma se kromě Divadla ABC natáčela také v barrandovských ateliérech, v mnoha historických pražských lokacích a také v Plzni, Mladé Boleslavi a na dalších místech.

Související