S knihkupectvím Fišer se ve středu do pražské Kaprovy ulice přišly rozloučit desítky příznivců i autorů.

Prostory prodejny knih, která se objevila také ve filmu Vrchní, prchni!, se 24. prosince definitivně uzavřou, protože jí v domě vyprší nájemní smlouva. Obchod s knihami zde fungoval od roku 1933.

"Chtěli jsme, aby se zde lidé neorganizovaně sešli, zavzpomínali si, podali si ruce a popřáli krásné svátky. Uzavření bereme jako impulz k tomu vytvořit něco nového," řekla majitelka knihkupectví Fišer Anna Rezková Horáčková.

„Knihkupectví chceme po rekonstrukci otevřít v září 2017 v nájmu Prahy 1 v Rybné ulici, kde by měla v suterénu vzniknout i literární kavárna," dodala.

Středeční příchozí, kteří dostali vánoční dárek v podobě knihy z nakladatelství Paseka, si vyslechli proslov literárního historika a kritika, pedagoga Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martina C. Putny.

Ten na úvod přečetl 21. kapitolu z Lukášova evangelia s názvem Znamení času. Poté ve své řeči zdůraznil, že knihkupectví nejsou jen regály, knihy a do jisté míry i knihkupci, ale že některá knihkupectví mohou být něčím jako bytostí se svou duší.

"To je průser, že zde končí toto knihkupectví,“ prohlásil Putna v emotivním projevu, v němž knihkupectví Fišer označil za "podstatnou část české kultury 20. století a místo, kde se lidé snažili hledat pravdu".

Do zcela zaplněného knihkupectví se přišla se svým prvním pracovním místem rozloučit také dlouholetá knihkupkyně Karolína Horešovská. Na místě vzpomínala na revoluční chvíle roku 1989, kdy se mohly začít oficiálně prodávat do té doby zakázané knihy.

"Na podzim 1989 jsme do knihkupectví Fišer dostali zásilku knih z vydavatelství Sixty-Eight Publishers, protože se Bohoušek (Fišer) znal s Josefem Škvoreckým. A lidé byli u vytržení z necenzurovaného Švejka, který stál asi 300 korun, což tehdy byl desetinásobek běžné ceny knihy. Stáli fronty a kupovali jak diví Škvoreckého, Škutinu, Klímu,“ vzpomněla Horešovská.

„Taková symbióza mezi knihkupcem a zákazníkem už pak nikdy nebyla. Lidé byli nadšení, že mohou číst zakázané autory," dodala.

Bytové družstvo Rovnost dalo před knihkupectvím Fišer přednost jinému investorovi, který chce prostory zrekonstruovat a zřídit v nich moderní literární kavárnu.

Investor, který si přeje zůstat v utajení, dříve v domě, kde sídlí knihkupectví Fišer, údajně vyrůstal. "Záměr nového nájemce se stále měnil, jde přitom o člověka, který není z literárního oboru, ale družstvo by zde knihkupectví chtělo nějakým způsobem zachovat,“ vysvětlila Horáčková.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici fungovalo od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj učinila oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury.

Po revoluci Bohumil Fišer podnik odkoupil. Zemřel v roce 2007. Rok nato se stal nájemníkem v Knihkupectví Fišer nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou nakladatelství Paseka.