Čtvrtý ročník festivalu současné světové elektronické, ambientní a experimentální jazzové hudby Spectaculare se v Praze uskuteční od 20. ledna do 20. února.

Dvanáct koncertů spojených s projekcemi a vizuálním uměním se bude konat například v Planetáriu Praha, Paláci Akropolis, Cross Clubu nebo v divadle Ponec.

K hlavním hvězdám festivalu patří norská legenda ambientu Biosphere, který s novým programem v Planetáriu Praha vystoupí třikrát během 2. února, dále britský "techno romantik" Nathan Fake, drážďanský skladatel a producent Sven Helbig s desetičlenným sborem či norský trumpetista Arve Henriksen v duu s rakouským elektronickým vizionářem Fennesz.

Německý producent Christian Löffler, od roku 2009 spolumajitel vydavatelské značky Ki, své komorní elektronické kompozice střídající melancholii a euforii zahraje 1. února v Paláci Akropolis v doprovodu zpěvačky Mohny. Takto spolu vloni vystoupili třeba na festivalu Electronic Beats v Kolíně nad Rýnem.

Dalším účinkujícím na koncertu bude Löfflerův krajan Sieren, jenž se věnuje experimentání technice, a ruský producent Monokle zabývající se nadžánrovou elektronikou.

Zpěvačka Mohna pocházející z kapely Me Succeeds producentu Löfflerovi přispěla už na jeho debutovou desku A Forest z roku 2012 a znovu účinkovala na loňském říjnovém albu Mare. Oba společně vystoupí rovněž letos 7. dubna na brněnské Flédě.

"Letošní ročník vnímám z poloviny jako přehlídku zajímavých muzikantů, kteří již na hudební scéně našli své místo. Z druhé části se snažíme představit jména, která jsou zcela nová a která stojí za povšimnutí," uvedl dramaturg Josef Sedloň.

Kromě hudby festival nabídne další žánry – společné tanečně-hudební představení Spitfire Company a Orchestru Berg v divadle Ponec, "noiseový epos" GundR souboru Wariot Ideal v divadle Alfred ve dvoře, projekce hudebních filmů v Biu Oko a kině Světozor nebo výstavy interaktivních objektů v The Chemistry Gallery a na Akademii výtvarných umění.

Festival Spectaculare navazuje na koncertní sérii Music Infinity, která už několik let představuje muziku na okraji hudebního spektra.

Související