V sobotu ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina provedla první harfistka České filharmonie Jana Boušková Koncert pro harfu a orchestr Es dur Reinholda Gliera. Sólistka se dočkala dlouhého potlesku.

Filharmoniky vedl dirigent Jamie Phillips, který nahradil zdravotně indisponovaného Michaela Sanderlinga.

V programu na úvod zazněla předehra ke komické opeře Italka v Alžíru Gioacchina Rossiniho, po přestávce pak Česká filharmonie nabídla Symfonii č. 7 Ludwiga van Beethovena.

Boušková vloni se skladbou pro harfu od kyjevského rodáka Gliera uspěla například v Budapešti za doprovodu tamní filharmonie. V polovině ledna kompozici zahraje i ve švýcarském Lucernu pod taktovkou dirigenta Pinchase Steinberga.

"Nepopsatelná krása tónu, neobyčejné výrazové a dynamické prostředky a absolutně neochvějná technika činí Janu Bouškovou naprosto výjimečnou v celém harfovém světě," uvedl dirigent Steinberg, proč pro spolupráci vybral právě Bouškovou.

Glierův harfový koncert dává vyniknout harfě jako plnohodnotnému sólovému nástroji, neboť skladatel jeho kompozici navíc konzultoval s významnou harfistkou své doby Ksenií Erdellovou.

Dílo staví na bohatém akordickém materiálu. "V harfovém repertoáru je několik stěžejních koncertů s orchestrem, mezi které bezpochyby patří právě tento Glierův Harfový koncert," uvedla Boušková.

„Toto dílo i pro mě nesmírně znamená, protože jsem s ním nejen absolvovala konzervatoř v Praze, ale zejména jsem s ním vyhrála jednu z největších harfových soutěží světa – USA International Harp Competition, kde byla tato skladba na programu finálního kola," dodala.

Boušková patří k nejúspěšnějším českým hudebníkům ve světovém měřítku. Účinkovala s violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, houslistou Maximem Vengerovem nebo flétnistou Patrickem Galloisem. Je laureátkou soutěží v USA, Izraeli, Francii a Itálii a vystupuje v prestižních sálech po celém světě včetně newyorské Carnegie Hall, pařížského Théâtre du Châtelet a vídeňského Musikvereinu.

Harfu vyučuje na Královské konzervatoři v Bruselu a na pražské HAMU. Profesorka harfy z renomované Indiana University v USA Susan McDonaldová označila Bouškovou za talent století.

Související